ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 01:40

Kalbe iyi gelen 9 yiyecek!

Kalbe iyi gelen 9 yiyecek!

Doğanın sunduğu yiyeceklerle kolesterol seviyenizi dengede tutarak kalbinizi korumanız mümkün.


Kalp hastalıklarının oranı malesef günden güne artıyor.

Bu durumu oluşturan nedenlerin başında da yanlış beslenme ve yüksek kolesterol geliyor. Oysa doğa bize kolesterol dengesini sağlayacak yiyecekler sunuyor.

Birçok kadın kalp rahatsızlıklarına eğilim gösteriyor, bu nedenle kolesterol seviyesinin kontrol altında tutulması sağlık için büyük önem taşıyor.

Obeziteyi önlemek için devletin başlattığı sosyal sorumluluk projeleri hız kazandı. Sizin de kendiniz için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Bu 9 mucizevi yiyecek ise kolesterol seviyesini dengede tutmaya etkili şekilde yardımcı olacak.

Kuru erik: Kuru erik içinde barındığı lifler ve fitokimyasalar sayesinde kalbinizi korur. Karbonhidrat açısından da sağlıklı bir kaynaktır ve içinde bulundurduğu potasyum tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

İncir: İncir, A, E, K vitaminleri açısından zengin ve adeta bir antioksidan deposu. Beslenme uzmanları, incirin tansiyon ve kalp ritmini düzenlemeye, diabetli kişilerin kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Domates: Domates içerdiği potasyumla, sodyum nedeniyle yükselebilecek tansiyonu engellemeye ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda barındırdığı beta karoten ve antioksidanlar vücudunuzu serbest radikallerden korur.

Karpuz: Karpuz A, C vitaminlerini içerir. Kalp krizine yol açacak serbest radikalleri dengede tutmaya yardımcı olur ve yüksek miktarda su içermesiyle yağ yakmanıza da yardımcı olur.

Balık: Beslenme uzmanları balığın, damar tıkanıklığının önüne geçtiğini ve damarların elastikiyetini korumasını sağladığını belirtiyor. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balık, kolesterolün yükselmesini engelliyor.

Yer fıstığı: Yer fıstığı kötü kolesterolü düşürmeyi sağlayan oleik asit içerir. Kalp krizi riskini azaltır.

Avokado: Avokado, kalp sağlığına faydalı olan potasyum ve zeytinyağında da bulunan monasatüre yağlar barındırıyor. Aynı zaman da folik asit ve E,B vitaminleri açısından da zengindir.

Elma: Elma, demir, C vitamini, fosfor ve potasyum ve lif açısından zengin bir meyvedir. Damarların esenkliğini korumasını sağlar ve kolesterolü dengeler.

Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler damar sertleşmesini engeller ve kolesterol seviyesini kontrol altında tutar. Bvitamini ve nikotinik asit açısından zenginlerdir.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER