SON DAKİKA :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2014 Çarşamba 13:02

Bu ülkede kadınlar iş hayatında daha aktif olacak

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/bu-ulkede-kadinlar-is-hayatinda-daha-aktif-1489448-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/bu-ulkede-kadinlar-is-hayatinda-daha-aktif-1489448-622x360.jpg
Kadınlar iş hayatında daha aktif olacak

Almanya’da Sosyal Demokrat Partisi’nin (SDP) çalışan kadınların sayısının arttırılmasına yönelik sunduğu tasarının 11 Aralık’taki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yasalaştırılmasına karar verildi.


Almanya’da Sosyal Demokrat Partisi’nin (SDP) çalışan kadınların sayısının arttırılmasına yönelik sunduğu tasarının 11 Aralık’taki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yasalaştırılmasına karar verildi.

Almanya’da Sosyal Demokrat Partisi tarafından kadınların iş hayatında daha aktif olmalarını sağlamak amacıyla hükümete sunduğu kadın kotasının arttırılması teklifi tartışmalara neden olmuştu. Hristiyan Birlik Partileri’nin koalisyon protokolüne uymadığı gerekçesiyle engellemeye çalıştıkları tasarının kabul edilmesine karar verildi. 11 Aralık’ta gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu toplantısında yasa olarak kabul edilecek tasarı 2016 yılında yürürlüğe girecek. Tasarı kapsamında büyük şirketlerin işçi sayılarının yüzde 30’unun kadınlardan oluşmasına ve bu yasaya uymayan şirketlere maddi yaptırım uygulanacak.

Almanya Federal Çalışma Bakanı Von der Leyen, büyük şirketlerin yönetim kurulundaki kadın oranının yüzde 4 ile sınırlı kalmasının ülkenin imajını olumsuz etkilediğini belirterek, "Eğitimli kadın sayısının fazla olduğu Almanya gibi modern bir ülkede, büyük şirketlerin yönetici kadrolarında kadınlara yönelik bu tür bir mesaj yakışık almıyor” dedi.

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Sahte doktor kurbanı oldu

SONRAKİ HABER

Erken teşhis çok önemli!

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.