ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 11:14

Kadere bakın: ölümü kardeşine umut oldu!

Kadere bakın: ölümü kardeşine umut oldu!

Beyin ölümü gerçekleşen 41 yaşındaki kadının organları, aralarında kardeşinin de bulunduğu 6 hastaya umut oldu. Kardeş Ayşegül Yılmaz beş yıldır böbrek nakli olmak için bekliyordu.


Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen kadının organları, kardeşinin de bulunduğu 6 hastaya nakledilecek.

Beyin kanaması teşhisiyle Çekirge Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Nadire Kaçar'ın (41) beyin ölümü gerçekleşti. Kaçar'ın organlarının bağışlanması üzerine Bursa Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezine bilgi verildi.

Bir böbreği kardeşi Ayşegül Yılmaz'a (25) nakil edilecek Kaçar'ın, yapılan araştırmada, diğer böbreği ve karaciğerinin Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, kalbi, akciğeri ve kornealarının ise Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kayıtları bulunan hastalara uyduğu belirlendi.

''ABLAM SAYESİNDE BİR ÇOK KİŞİ HAYAT BULACAK''

Kaçar'ın organları, nakil işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla alınarak, hastanelere ulaştırıldı.

Böbrek hastalığı nedeniyle 5 yıldır diyaliz tedavisi gören Ayşegül Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Duygularımı anlatamıyorum, acımı yaşayamıyorum. Ablam sayesinde birçok kişi hayat bulacak. Onun mutluluğu da var. Bir kişi gitti çok insan hayat kazanacak. 5 yıldır bekliyorum, bugün ablamın acısını yaşayamıyorum. Ablam bana bir can verdi onun sevinci de var. İnsanlar organ bağışlasın, toprak olacağına can olsun" dedi.

Uludağ Üniversitesi Organ Koordinasyon Merkezi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Rafet Oflaz ise şartlı nakil yöntemiyle organ naklinin kendileri için ilk olduğunu söyledi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER