ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 14:15

İzmir'de öğretmenlerden organ bağışı


İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, öğretmenlerin organ bağışında attıkları adımın öğrencileri ve velileri üzerinde de önemli etkileri olacağını söyledi.
Türkyılmaz, İzmir Güzelyalı Ortaokulu'nda görevli öğretmenlerin, organlarını bağışlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, organ bağışının, insanların bedenlerinin ölümlerinin ardından başkalarına derman olmasını sağladığını söyledi.
Türkiye'nin kadavradan organ bağışlarında dünyanın gerisinde kaldığına işaret eden Türkyılmaz, "Türkiye'de organ nakillerinin yüzde 75'i canlı vericilerden temin ediliyor. Sağlıklı insanların bağışladıkları organları ile öldükten sonra başkalarına hayat vermelerini sağlamak zorundayız" dedi.
Organlarını bağışlayan kimselerin, tanımadıkları insanlara hayat bağışladığına dikkati çeken Türkyılmaz, şöyle konuştu:
"İnsan öldükten sonra organları birine can olabilir, korneası birine göz olabilir. İhtiyaç duyacak noktaya gelmeden, ihtiyacı olanlara bir adım atalım. Organlarımızı sağlıklıyken bağışlayalım. Beyin ölümünün koma hali olmadığı, geri dönüşünün bulunmadığı unutulmamalı. Ben doku ve organlarımı doku bağışladım. Bedenimin yaşıyorken bana, öldükten sonra başkalarına hayrı olsun istedim. Toplumun önemli kanaat önderlerinden öğretmenlerimizin bağış konusundaki hassasiyeti bizleri çok sevindirdi. Attıkları adımın öğrencileri ve velileri üzerinde de önemli etkileri olacaktır."
Okul Müdürü Özcan Bakır ise okulda görevli 60'a yakın öğretmen ile Okul Aile Birliği üyelerinin organlarını bağışladığını belirtti.
Kendisinin de eşiyle beraber organlarını bağışladığını anlatan Bakır, "Toplumu yetiştiren öğretmenlerin organ bağışı konusunda bilinçli hareket etmesi çok önemli. Umarım diğer okullara örnek oluruz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından, organ bağışı formlarını dolduran öğretmenlere organ bağış kartları verildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER