ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 12:05

Islak mayo hastalık davetçisi

Islak mayo hastalık davetçisi

Havuz veya denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla gezmenin sistit hastalığına neden olduğu belirtildi.


Deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayoyla durmak idrar yolları hastalığına yol açıyor.

Üroloji uzmanı Dr. Mehmet Sarıer, havuz veya denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla gezilmesinin enfeksiyon sebebi olduğunu söyledi. Sarıer, ıslak mayoyla durmanın idrar yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan birisi olan sistite neden olduğunu belirterek, bu rahatsızlığın belirtilerini; sık idrara çıkma, bazen idrardan kan gelmesi, ağrı, ateş, terleme, yorgunluk, kusma ve bulantı, idrarın kötü kokması olarak sıraladı.

Sarıer, hastalıkla ilgili, "Sistit zamanında tedavi edilmezse sorun böbreklere kadar ilerler. Teşhis edildikten sonra hızlı ve uygun bir biçimde tedavi edilmelidir.” dedi.

Sistit nedir?

Sistit, genellikle bir enfeksiyon sonucunda idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. Terim, Yunanca cyst: Mesane kelimesinden gelmektedir. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir

Sistit belirtileri nelerdir?

Sık idrara çıkma, İdrar yaparken yanma,sızlama,Gece idrara kalkmak, İdrardan sonra tam rahatlayamama, Acil idrara çıkma isteği, İdrardan kanama, Hafif ateş,Küçük karın bölgesinde ağrı,Kasıklarda ağrı,Kadın yolundan(vajinal) akıntı görülebilmektir.

Sistit'in görülme sıklığı

Kadınlarda siyek daha kısa akut ve kronik üreme sistemi iltihapları daha sık olduğundan akut subakut ve kronik sistit daha yaygın görülür. Kadınların en az yüzde 20’si yaşamlan boyunca en az bir kez sistite yakalanır. Çocukluğun ilk döneminde ve sonrasında dış cinsel organ enfeksiyonları (vulva ve dölyolu iltihaplan) sonucunda akut sistit ya da piyelonefrit gelişebilir. Yaş ve cinsiyet hazırlayıcı etkenlerdir; idrar kesesinde prostat büyümesine bağlı olarak idrar göllenmesi erişkin ve ilerlemiş yaştaki erkeklerde sistit gelişimine neden olur. Kadınlarda ise hastalık gebelikte daha sık görülür.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER