ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 14:45

İnatçı ağlamanın bir sebebi olabilir

İnatçı ağlamanın bir sebebi olabilir

Bebeğinizde sindirim problemi olabilir.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Enver Mahir Gülcan; özellikle yeni doğan bebeklerde annelerin kâbusu haline gelen “İnatçı ağlamanın sebebi koliktir.

Birbirini izleyen 3 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 3 saatten fazla süren ağlama olarak devam eder" açıklamasında bulundu.

Ağlamanın süresi değişebilir

Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Enver Mahir Gülcan; “Bazı bebekler çok kısa, bazısı uzun süre ağlayabilirler. Bebekten bebeğe değişen ağlama biçimlerine göre bazıları hafif bazıları ise kuvetle ağlarlar.

Teskin edilmeleri ise yine bebeğin karakterine göre değişik biçimlerde olur. Bebeklerin büyük çoğunluğundaki ağlama 2. hafta civarında başlar, 6. ile 8. haftalarda en üst seviyeye çıkar. Tüm bu sebepsiz yere gaz sancısından, yani kolik sebepli ağlamalar 3. veya 4. aylarda azalır” dedi.

Sebebi bu hastalıklar olabilir

İnatçı ağlamanın bir hastalığa bağlı olan veya olmayan nedenlerine bulunduğunu belirten Dr. Enver Mahir Gülcan,

hastalığa bağlı nedenlerden bazılarını şöyle sıraladı:

-Sindirim sistemi dışı nedenlerden kaynaklı idrar yolu enfeksiyonu
-Fıtık
-İnek sütü alerjisi
-Gastroözefageal reflü
-Laktoz intoleransı

Ayrıca koliğin yol açtığı inatçı ağlamanın, hastalığa bağlı olmayan nedenlerine bakıldığında; yorgunluk, açlık ,sinir sisteminin olgunlaşmasında gecikmeye bağlı sakinleşmede yetersizlik gibi nedenlere bağlı olabileceğinin de altını çizdi. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER