ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 10:07

İlk önlem sigarayı bırakmak

İlk önlem sigarayı bırakmak


Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), akciğerde hava yollarında daralma olması nedeni ile havanın rahat bir şekilde giriş çıkışının sağlanamadığı ve ilerleyici özelliğe sahip bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bahadır Erdoğan, sigaranın, hastalığın en önemli ve en sık nedenleri arasında yer aldığını belirtiyor. Hastalığın en önemli belirtileri arasında öksürük, balgam çıkarma, hırıltılı solunum ve nefes darlığını gösteren Dr. Erdoğan, “Zaman zaman özellikle kış aylarında, öksürükte, nefes darlığında, balgam miktarında artış, balgamın renginde koyulaşma ve hırıltıların arttığı alevlenme (atak) dönemleri ortaya çıkar.”

KOAH hastalığının erken teşhisinin, hastaların hayatı ve yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan, hastalık hakkında şu noktalara dikkati çekti: “Eğer siz de sigara içiyorsanız, öksürük, balgam çıkarıyorsanız, nefesiniz daralıyorsa, göğsünüzde zaman zaman hırıltı duyuyorsanız, yaşıtınız insanlara göre efor kapasiteniz daha düşük ise KOAH’dan şüphelenmeli ve mutlaka bir nefes ölçüm testi yaptırmalısınız. Hastalığın ilk ve en önemli tedavisinin sigarayı bırakmak olduğu unutulmamalıdır. KOAH da tıpkı astım, diyabet gibi ömür boyu devam eden bir hastalık olduğu için her şeyden önce hastaların ve hasta yakınlarının KOAH konusunda bilgilendirilmeleri çok önemlidir. Hastalığın ilerlemesini önlemek, şikayetleri azaltmak için egzersiz kapasitesi artırılmaya çalışılmalıdır.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER