ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2013 Pazartesi 22:06

İki "dev" virüs keşfedildi


Fransız bilim adamları, bugüne kadar bilinen en büyük iki virüsü keşfetti.

Bilim adamları, Pandoravirus salinus'un Şili sahillerinde, Pandoravirus dulcis'in ise Avustralya'daki bir tatlı su gölünde keşfedildiğini belirtti.

Pandoravirüslerin 2 bin 500 gene sahip olduğunu belirten bilim adamları, grip virüsü ve HIV'in her birinde on kadar genin bulunduğunu hatırlattı.

Dev virüslerin diğer büyük ve klasik virüslerden de farklı olduğu, proteinlerinin sadece yüzde 6'sının diğer virüslerinkiyle benzerlik taşıdığı vurgulandı.

"Science" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, bu tür dev virüslerin nadir olmadığını ve yenilerini keşfetmeyi umduklarını da ifade etti.

Araştırmada dev virüslerin insanlar için tehlike teşkil etmediği, yeni biyomedikal uygulamalara ışık tuttuğu kaydedildi.

Pandoravirüsler böylece, "yeni rekortmenler" oldu. 1992'de İngiltere'de bir soğutma kulesinde keşfedilen Mimivirüs, ünvanını, 2 yıl önce Şili'nin Las Cruces sahillerinde bulunan, sıradan bir virüsten 20 kat büyük Megavirüs'e kaptırmıştı. Megavirüs'ün sıradan bazı bakterilerden bile büyük olması bilim adamlarını şaşırtmıştı. Megavirüs chilensis adı verilen son rekortmen 1120 gen barındırıyordu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER