ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 15:45

Her on KOAH'lıdan dokuzu sigara içiyor


Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Arzu Mirici, kronik obstukif akçiğer hastalığına (KOAH) yakalananların, sigarayı bırakma yerine hareketlerini yavaşlattığını söyledi. Mirici, “Her 10 KOAH hastasının dokuzu sigara içiyor.” dedi.

KOAH, farkında olmasalar da hemen hemen bütün sigara içenlerin pençesine düştüğü bir hastalık. Öksürük, nefes darlığı gibi sık görülen şikayetler, çoğu kez KOAH’ın habercisi olsa da sigara kullananların kabul etmek istemediği belirtiler. Hastalığı daha bilinir kılma ve KOAH’a dikkat çekmek için 14 Kasım’da Dünya KOAH Günü etkinlikleri düzenleniyor. Bu yılki slogan ise “Çok geç değil”. Yıllardır bu hastalık üzerinde çalışan Prof. Dr. Mirici, yakalanmadan önce alınması gereken tedbirler ve hastaların izlemesi gereken yolu anlattı.

KOAH’ın çok yaygın olduğunu vurgulayan Mirici, 40 yaşın üzerindeki her 10 kişiden ikisi bu hastalıktan yakınmasına rağmen yeterince bilinmediğini, yeterince teşhis edilmediğini, teşhis edilenlerin de olması gerektiği gibi tedavi edilmediğini söyledi. Mirici, “İşte hastalığın bu durumuna dikkat çekmek istiyoruz. O yüzden böyle bir gün belirlendi ve son beş yıldır bu etkinlikler yapılıyor. Dünyanın bu konuyla ilgili organizasyon ve örgütleri, her yıl kasım ayı içerisinde bir gün ve her biri için bir slogan belirliyor. KOAH'ın teşhisi çok kolaydır. Sadece nefes testiyle teşhis edilir ve herkes bunu kolayca yapabilir. Ülkemizde birçok devlet hastanesinde yapılabilir bu test. O yüzden sigara içenler, nefes ölçümüyle hastalığın olup olmadığını anlayabilir. Bu konuların sık sık dile getirilmesi hastalığa farkındalık düzeyini arttırdığından daha erken teşhis edilmesi mümkün olacak.” şeklinde konuştu.

SİGARAYI BIRAKMAMAK İÇİN TEDAVİ OLMUYOR

Sigara içmeye başlayan bir kişinin üç beş yıl sonra sabahları öksürmeye başladığını belirten Prof. Dr. Mirici, daha sonra her öksürdüğünde balgam da çıkardığını söyledi. Mirici, hastalığın gelişme seyrini şöyle anlattı: “Sigara içmeye devam ederse süreç 10 yıla tamamlanabilir fakat bunlar o kadar yavaş gelişir ki 10 yılda gelişen bir değişikliği sıradan kabul eder insanlar. Hasta, sigarayla ilgili olduğunu farkediyor fakat bunu hastalık olarak tanımlar da doktora giderse sigarayı bırakmasını söyleyeceği için gitmiyor. Öksürük ve balgam çıkarma şikayetlerine, 10. yıldan sonra yavaş yavaş nefes darlığı eklenmeye başlıyor. Kabaca baktığımızda orası, sigaradan vazgeçilmesi gereken nokta. İnsanlar sigarayı bırakmak yerine hareketlerini azaltıyor, çünkü biliyor ki o zaman nefes darlığı daha az oluyor. Yine sigara alışkanlığını değiştirmek istemediği için hekime başvurmuyor ve nefes darlığı yıllar içinde ilerliyor.

TEDAVİ SÜRECİ

KOAH'ın nefesle ilgili bir hastalık olduğunu vurgulayan Arzu Mirici, tedavi sürecini ise şöyle anlattı: “Teşhisi nefes testiyle yapılır, ilaç da nefes yoluyla kullanılır. Bu da yeni bir yöntem, o yüzden titizlikle öğretilmesi ve denetlenmesi, mutlaka hekimden öğrenilmesi gerekir. Ben her yaş grubundaki, her sağlık durumundaki bireye, her gün en az 10 dakika yürümeyi öneriyorum. Dışarıya çıkmak, günlük düzenli egzersiz yapabilmek tedavi sürecine çok olumlu katkı sağlıyor. Beslenmelerine dikkat etmelerini istiyoruz; karbonhidrattan zengin tatlı ve unlu gıdaların bol olduğu yiyecekleri beslenme listelerinden çıkarmalarını istiyoruz. Az yağlı, proteinden zengin sebze ve meyve ile yeterince sıvı tüketmelerini istiyoruz. Sigaradan mutlaka uzak durmalarını istiyoruz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER