ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 18:44

Hastanede deprem tatbikatı

Hastanede deprem tatbikatı


Denizli Devlet Hastanesi’nde acil durum ve afetlere hazırlıklı olabilmek amacıyla deprem tatbikatı düzenlendi. Ekiplerin tatbikattaki kurtarma çalışmaları gerçeği aratmadı.

Devlet Hastanesi, İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Denizli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkililerinin ortak düzenlediği deprem ve yangın tatbikatında senaryo gereği, Denizli’de 6,5 şiddetindeki depremde, hastanenin F ve A bloklarının 2. katı hasar gördü ve elektrik kontağından yangın çıkmasıyla İnfertilite Merkezi de kısmi olarak çöktü.

İnfertilite Merkezi’nde 2 personel göçük altında kalırken, UMKE ekiplerince gerçekleştirilen çalışmalarla göçüktekiler sağ olarak çıkarıldı. Deprem sırasında 3 katlı F Blok binasının 2. ve 3. katında yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, asansörle çatıda mahsur kalan bir hasta yakınını da kurtardı. Ayrıca A Blok 2. katta odada mahsur kalan bir kişide itfaiye ekiplerinin kurduğu halatla hat kurma yöntemiyle başarılı bir şekilde binadan tahliye edildi. F Blok 2. ve 3. katta Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Yenidoğan Servisleri'ndeki aralarında bazı yaralananların da bulunduğu hasta ve personel de dumandan etkilenmemesi için yangın merdiveninden çıkarıldı.

Organizasyonu yöneten Sivil Savunma Uzmanı Nuri Sürücüoğlu afete hazırlıklı olmanın önemli olduğunu yapmış oldukları tatbikatla anlattıklarını söyledi. Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Kadir Gökhan Saçkan da hayati önem taşıyan afetler konusunda görevli ekibin her zaman bilinçli ve hazır olması gerektiğini ifade ederek tatbikatın gerçeğini aratmadığını vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER