ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 11:31

Haftada iki gün balık yeme tavsiyesi


İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, çocuklarının sağlıklı beslenmesini isteyen ebeveynlerin, düzenli balık ve balık ürünleri tüketimine özen göstermesi gerektiğini söyledi.

Somon yağı (halk arasında balık yağı kapsülü) tüketiminin vücut gelişimine olan katkısının sanıldığı gibi olmadığını da belirten Prof. Dr. Tekinay, hamilelerin ve çocukların bu kapsülleri tüketmelerine gerek olmadığını söyledi. Prof. Dr. Tekinay, “Düzenli balık tüketen bir insan zaten omega 3 ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Haftada iki gün balık yiyen bir insanın hiçbir şekilde ne ithal balık yemeye ihtiyacı var, ne somon yağı yemeye ihtiyacı var.” diye konuştu.

Haftada iki gün balık yemenin uzun ve sağlıklı bir ömür için yeterli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, “Bu gerçeği değişik platformlarda, tanıtım gruplarında dile getirerek çocuklarımıza balık yedirme alışkanlığı kazandırarak bu nimetten ülkemiz insanının yeterince faydalanmasını sağlamamız gerekiyor. Bu milli bir görev. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi olarak bizim de görevlerimizden birisi bunu anlatmak.” dedi.

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, çocuklara balığı sevdirmek için yeni bir proje başlatacaklarını açıklayarak, “Anaokulundan itibaren çocukların balığı tanıması gerekiyor Özellikle çocuklara balığın faydalarını anlatırken balıkları da tanıtmamız gerekiyor. Bu amaçla bir deniz müzesi projemiz var. Buna göre ilköğretim okullarındaki çocuklarımızı müzemize getirip onlara balığı müzemizde tanıtıp faydalarını anlatacağız.” şeklinde konuştu.

Balığın sağlık üzerindeki etkisine vurgu yaparak, birçok kozmetik ürününde hammadde olarak balığın kullanıldığını hatırlatan Prof. Dr. Tekinay: “Çok balık yiyenlerle balık yemeyenler arasındaki farklar bugün bütün dünyada bilimsel olarak kabul görmüş durumda. Dünyada en çok balığı İzlandalılar, Finlandiyalılar, Japonlar yiyor. Bu insanlara bakın, bu insanların 60 yaşındaki bir bireyi ile bizim 60 yaşındaki bireyimiz arasında uçurumlar olduğunu görürsünüz. Görünüş olarak bizden çok daha genç gösteriyorlar.” diye konuştu.

Güzelliğin yanında asıl sağlık yönünün önemle irdelenmesi gerektiğinin altını çizen Dekan Prof. Dr. Tekinay: “Balık tüketmenin karaciğeri destekleyici, kanser hücrelerini yok edici, prostatı engelleyici ve birçok sağlık sorununa dur diyen bir özelliği var. Balığı çok tüketen insanlar şeker hastası olmuyor, nörolojik anlamda bir sıkıntı yaşamıyor." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER