ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:49

"Güvenin anahtarı omlet"

"Güvenin anahtarı omlet"

Yumurtanın içindeki bir maddenin güven duygusunu artırdığı belirlendi. Nasıl mı? Cevabı haberimizde...


Hollanda'daki Leiden Üniversitesi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırma, yumurtadaki "triptofan" maddesinin güven duygusunu artırdığını gösterdi.

Bilimadamları, katılımcılara güvene dayalı bir oyun oynattı. Oyunda bir katılımcıya bir miktar para verildi ve bu kişinin paranın istedikleri kadar bir kısmını seçtikleri bir kişiye verme seçeneği sunuldu. Oyun boyunca katılımcılar triptofan içeren portakal suyu içti. Triptofan alanların karşısındakine yüzde 40 fazla güvendiği ve daha fazla para verdiği görüldü.
Sonuçların, yenen şeyle düşünce arasında bağ olduğuna ilişkin tahminleri desteklediğini belirten araştırmacılar, karşılıklı güvenin, karşılıklı işbirliğinin inşasının ön şartı olduğunu vurguladı. Araştırmacılar, triptofan içeren besinleri tüketmenin kişiler arasında ucuz, etkili ve sağlıklı yollardan güveni sağlayabileceğine dikkati çekti.

Bilimadamları, yumurta dışında kırmızı et, süzme peynir, ıspanak, hindi, kabuklu yemiş, ton balığı gibi besinlerin de triptofan bakımından zengin olduğunu belirtti.

Araştırmanın sonuçları "Psychological Science" dergisinde yayımlandı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER