ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 05:06

Grip size asla uğramayacak!

Grip size asla uğramayacak!

Bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek bu soğuk kış günlerini grip olmadan geçirebilirsiniz...


Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bazı alışkanlıklar edinerek, kendinizi kış hastalıklarının başını çeken soğuk algınlığı ve gripten koruyabilirsiniz.

İşte gripten korunmak için 7 etkili yöntem!

Ellerinizi dirseklerinize kadar yıkayın: Vücudunuzun mikroplarla en çok temas eden kısmı elleriniz ve kollarınız. Kolunuzu yasladığınızda temas ettiğiniz mikroplardan korunmak için yalnızca ellerinizi değil, kollarınızı da yıkamayı unutmayın.

Ayaklarınızı sıcak tutun: Ayaklarınızı sıcak tutmanız, soğuk algınlığına yakalanma riskini yaklaşık yüzde 60 oranında azaltır. 

İngiliz araştırmacılara göre, ayakların soğuk olması sinüsteki damarların sıkışmasına ve beyaz kan hücrelerinin mukozaya girmekte zorlanıyor ve bu da soğuk algınlığına neden oluyor.

Ağız bakımını aksatmayın: Mukozanın virüslere karşı dayanıklı olması için ağız bakımını ihmal etmeyin. Dişlerinizi fırçaladığınız gibi, diş etlerinizi ve damak bölgenizi de temizlemeyi unutmayın.

Geceleri en az 7 saat uyuyun: Bağışıklık sistemi en çok uyku sırasında etkin oluyor. Yeterince uyumayanlar gribe yakalanmada diğerlerine göre üç kat fazla risk taşıyor.

Tırnaklarınızı kesin: Uzun tırnaklar güzel görünse de, aynı zamanda hastalığa neden olan bakterilerin tırnakların içine dolmasına davetiye çıkarıyor ve biz bunu hiç düşünmeden ellerimizi yüzümüze götürebiliyoruz. 

Partnerinizle yakınlaşın: Araştırmalar, haftada 1-2 kez seks yapmanın immünoglobulin dediğimiz antikorları yükselttiğini, bu sayede de enfeksiyonlardan ve soğuk algınlığından koruduğunu gösteriyor.

Tavuk çorbasını ihmal etmeyin: Tavuk çorbasının vücuda antibiyotik etkisi yaptığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Gripten korunmak için mutlaka bir kase tavuk çorbası içmeyi ihmal etmeyin.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER