ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 17:27

Grip aşısına dikkat!

Grip aşısına dikkat!

Gripten korunmanın en etkili yolu aşı yaptırmak. Ancak, aşı konusunda uzmanlardan önemli bir uyarı var...


Central Hospital'dan Uzm. Dr. Mehmet Akif Yılmaz gribin önüne geçmenin etkili yollarından birinin grip aşısı olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Gripten korunmanın tek yolu aşıdır. Grip aşılarının içeriği her sene değiştiğinden, o sene üretilen aşı ile aşılanmak gerekir. Bu şekilde yapılan aşı, o yılki muhtemel salgını yapacak olan grip virüsüne karşı kişiyi 1 yıl gripten korur. Ancak gribin başkaca genel bir çok çeşidi vardır ve onlara karşı aşılama koruma sağlamaz.”

Sonbaharla birlikte grip virüsü de kol gezmeye başladı. Grip, influenza dediğimiz virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlar yapan bir enfeksiyon hastalığıdır. Peki gribin nezleden farkı nedir?

Central Hospital’dan Uzm. Dr. Mehmet Akif Yılmaz açıklıyor: “Nezle, diğer ismiyle soğuk algınlığı, sürekli burun akıntısı, hapşırma, öksürme, gözlerde, boğazda yanma hissiyle seyreden, genellikle ateşsiz bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalık 3-7 günde kendiliğinden düzelmekte ve genellikle hastalık ayakta geçirilmektedir. Aslında grip, hastayı yatağa düşürecek şiddette şikayetlerle seyreder. Bu şikayetler; 40C'ye varan yüksek ateş, genel vücut kırgınlığı, şiddetli bel, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı ve aşırı halsizliktir.”

GRİBAL ENFEKSİYONDA ANTİBİYOTİKLER KULLANILMALI MIDIR?

Uzm. Dr. Mehmet Akif Yılmaz, grip ve benzeri hastalıklarda antibiyotiklerin faydasının olmadığını belirtiyor: “Grip de nezle gibi, hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda, hapşırma ve öksürme yoluyla ve virüs bulaşmış ellerle temas (örneğin: tokalaşma) sonrasında kolaylıkla bulaşır. Hastalığa yakalandıktan sonra antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi gerekli, çok ciddi sakıncaları olabilir. Hiç bir antibiyotik doktora danışmadan alınmamalıdır. Gribal enfeksiyonu fırsat bilen bakteriler ikincil enfeksiyona yol açabilirler. Hekimin uygun gördüğü durumlarda antibiyotik kullanılabilir.”

Sağlıklı insanlarda gribin 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileştiğini ifade eden Central Hospital’dan Uzm. Dr. Mehmet Akif Yılmaz uyarıyor: “Dikkat edilmediği taktirde özellikle vücut direnci zayıf olan ve kronik hastalığı olanlar, kalp-akciğer hastalığı olanlar, yaşlılar, şeker hastaları, pnömoni (zatürre), menengoensefalit (beyin iltihabı), miyokardit (kalp kası iltihabı) gibi hastalarda grip, ciddi ve ağır seyredip ölümle sonuçlanabilir.”

GRİP AŞISI OLACAKLAR DİKKAT!

Uzm. Dr. Mehmet Akif Yılmaz grip ve sonrasında oluşabilecek hastalıklardan korunmak için geliştirilen ve kullanılan grip aşılarının özellikle “Yüksek Risk Grubu”ndaki kişilere faydalı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Gripten korunmanın tek yolu aşıdır. Aşının yararlı olması için salgın başlamadan önce yapılması gerekir. 65 yaş üstündekilere, ilk 3 ayından sonra hamilelere ve çocuklara grip aşısı öneriliyor. Birbirine yakın çalışan iş arkadaşları, yaşlılar, astım, şeker ve kronik solunum hastaları, öğretmenler, öğrenciler, askerler, hac ve umreye gidenler grip için yüksek risk grubunda bulunuyor.”

Uzm. Dr. Mehmet Akif Yılmaz grip aşısı yaptıracakları uyarıyor: “Grip aşısı embriyonlu yumurta kesesinden elde edilmekte olduğu için yumurta alerjisi olanlar kullanmamalı. Aşı sonrası nadiren, hafif geçen, nezle benzeri bir tablo oluşabilir. Aşı yerinde kızarıklık, ısı artışı, hafif ateş kas ağrıları, kırıklık hissi olabilir, 1-2 günde düzelir. Ateşli hastalığı olanlara, iyileştikten sonra aşı önerilir. Aşı uygulaması, erişkinlerde omuz kası içine veya cilt altına, 2 yaşın altındaki çocuklarda uyluğun ön-yan kısmına bir sağlık personeli tarafından yapılmalıdır. Her sene aşı içeriği değiştiğinden, kişi o sene üretilen aşı ile aşılanmalıdır. Bu şekilde yapılan aşı, kişiyi 1 yıl kadar gripten korur.”

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER