ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 19:07

Grip aşısı uyarısı


Almanya’da sağlık konularında halkı bilgilendirme dairesi olarak bilinen Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi, grip aşısı yapılması konusunda tavsiyede bulundu. Yapılan açıklamada havaların soğumasıyla grip olma dönemine girildiği, aşının herkesi gripten tam olarak korumasa bile hastalığın hafif bir şekilde atlatılmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Grip aşısı yaptırması tavsiye edilen grupların başında ise hamile kadınlar, 60 yaşının üstündekiler, kronik hastalar ve sağlık personeli gibi risk grupları geliyor. Uzmanlar ayrıca, vücudun gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi için aşının üzerinden iki haftalık bir süre geçmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Kamuoyu araştırma kuruluşu Forsa’nın 2012 yazında 16 ile 85 yaşları arasında 4 bin 483 kişi arasında yaptığı bir araştırmada ise her dört kişiden üçünün grip aşısının her sene yenilenmesi gerektiğini bildiği, ancak yaşlıların yarısının ve kronik hastaların ise sadece yüzde 40’ının grip aşısını yenilediği ortaya çıkmıştı. Sağlık sektöründe çalışan personelden ise sadece dörtte biri grip aşısını yeniletiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER