ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:21

Gıda satışı yapanlara hijyen ve sanitasyon eğitimi


Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, gıda satışı yapan işyerlerindeki çalışanlara yeni uygulama olan hijyen ve sanitasyon eğitimi vereceklerini açıkladı.

Başkan Hayrettin Köse yaptığı açıklamada, şehirde bu yaz sezonunun gurbetçilerin yoğunluğu sebebiyle çok hareketli geçtiğini belirterek, “Avrupa'dan gelen gurbetçiler esnafımızın yüzünü güldürdü. Odamıza tüketicilerden olsun esnafımızdan olsun gelen e-mailler bizleri son derece mutlu etti. Tabi ki esnafımızın para kazanması bizim için de gurur verici bir durumdur.” dedi.

Gıda satışı yapanlara yönelik yeni bir uygulama getirildiğini belirten Köse, bu uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi: “Gıda işyerlerinde çalışanların 3 ayda bir yapılması gereken portör muayenesi olma zorunlulukları, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 126 ve 127’nci maddeleri ile düzenlenmiştir. Mezkur kanunun ilgili maddeleri 11.10.2011 tarih ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 58’inci maddesi ile değiştirilmiş ve portör muayenesi zorunluluğu kaldırılmış yerine Hijyen ve Sanitasyon Eğitimi zorunlu kılınmıştır. Biz de Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası olarak Osman Düşüngel Mesleki Eğitim Merkezi ile yapmış olduğumuz ve Valilik onayından çıkmış eğitim işbirliği protokolü çerçevesinde gıda ile yakın teması olan herkese yönelik hijyen ve sanitasyon kursu açıyoruz. Bu bağlamda kurs kayıtlarımız yoğun bir şekilde başlamış olup detaylı bilgiler için odamıza başvuru yapılabilir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER