ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 14:21

"Fil hastası" kadının 30 yıllık yürüme özlemi bitti


Kocaeli'de 30 yıl önce yakalandığı fil hastalığı nedeniyle sol ayağında oluşan aşırı şişlik nedeniyle yürüyemeyen 64 yaşındaki Şahin Emür, 2 ay süren fizik tedavi sonrası sağlığına kavuşarak, yürümeye başladı.
Kocaeli Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayşe Özgül Aytekin, Şahin Emür'ün 30 yıldır, halk arasında "fil hastalığı" denilen "lenf ödemi" rahatsızlığı nedeniyle yürüyemediğini söyledi.
Hastanın, kendilerine bacağında şişme, yürüyememe, sol kalça ve diz ağrısı şikayetiyle başvurduğunu belirten Aytekin, hastaya "Manuel Lenf Drenajı (MLD)" yönteminin uygulandığını anlattı.
Hastaya 2 ay boyunca hergün 3 seans tedavi uyguladıklarını ifade eden Aytekin, bacağından 19 litre sıvı boşalttıkları hastanın diğer fizik tedavi yöntemleriyle sağlığına kavuştuğunu kaydetti.
- "Ayağı 50 santimetre inceldi"
Aytekin, MLD yönetiminde hiçbir yan ürün kullanmadıklarını, bunun diğer masajlara oranla çok hafif, monoton ve sürekli tekrar eden hareketlerden oluştuğunu dile getirerek, "MLD masajı, vücudun uc noktalarından kalbe doğru, lenf akışını takip ederek, tek yönlü yapılır. Bir de masaj sonrasında, diğer masajlardan farklı olarak cilt kızarmaz. Sempatik Sinir Sistemi'ne etki ederek, ağrıları azaltır ve derin rahatlık sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve lenf akımını hızlandırır" şeklinde konuştu.
Hataya gerçekleştirdikleri tedavi sonunda, sürekli şişen ve büyüyen sol bacakta 50 santimetrelik bir incelme gerçekleştiğine dikkati çeken Aytekin, hastanın artık çok rahat yürüyerek günlük ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebildiğini belirtti.
Aytekin, fil hastalığının kesin bir tedavisinin olmadığını vurgulayarak, "Bu hastalık yaşam boyu süren bir tedavi gerektiriyor. Tamamıyla lenf ödemi ortadan kaldıramıyorsunuz ama en alt seviyeye kadar indirebiliyorsunuz ve kontrol altına alabiliyorsunuz" dedi.
- "Yeniden doğmuş gibi mutluyum"
Yapılan tedaviyle yürümeye başlayan Şahin Emür (64) ise Bolu'nun Gerede ilçesinde yaşadığını ve 30 yıldır fil hastalığı nedeniyle ayağının her geçen gün büyüdüğünü anlattı.
Bu nedenle yürüyemez hale geldiğini anlatan Emür, uygulanan tedavi sonrası tekrar eski sağlığına kavuştuğunu ve artık yürüyebildiğini söyledi.
Emür, yaklaşık 30 sene önce ayağında hafif bir şişliğin belirdiğini, bu şişliğin zamanla kalçasına kadar yayıldığını ifade ederek, zamanla bu şişliğin 20 kilogram ağırlığına kadar ulaştığını söyledi.
Ayağının gün geçtikçe büyürken aynı zamanda kilo almaya başladığını dile getiren Emür, "80 kilodan, 124 kiloya çıktım. Şu ana kadar hiçbir doktor 'seni iyi ederim' demedi. Hatta 'çaresi yok' dediler. Son olarak 'ameliyatla etleri kesip, bacağı incelteceğiz' dediler" şeklinde konuştu.
Emür, ağrılara dayanamadığını ve yürüyemediği için de hiçbir iş yapamadığını anlatarak, "Artık dayanamaz oldum. Bacağımın kesilmesini istedim. Komşumun tavsiyesi ile doktorum Ayşey Özgül Aytekin ve fizyoterapistim İbrahim Babayiğit ile tanıştım. 2 ayda uyguladıkları tedavi sonrası büyüyen ayağım normale dönmeye başladı. 50 santim inceldi. Şimdi yürüyebiliyorum. Günlük işlerimi yapabiliyorum. Yeniden doğmuş gibi mutluyum. Allah'a şükrediyorum. Doktorlarımdan ve sağlığıma kavuşmama vesile olan herkesten Allah razı olsun" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER