ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Eylül 2014 Perşembe 11:50

Çakşır Otu Faydası Nedir?

Erkeklerin gözdesi bu ot!

Anadolu’da efsanelerin kaynağı olan çakşır otunun ikiz doğurttuğu ve sperm sayılarını arttırdığı söylemlerini bilim adamları doğrulamıyor.


Çakşır otu ile ilgili efsane iddialar; ikiz doğurttuğu, cinsel gücü arttırdığı ve sperm sayısını arttırdığı şeklinde sıralanabilir. Bu iddiaların çok efsanevi bir özelliği olsa bile yüz yıllardır kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Bu efsanevi bitkiyi yerinde inceleyen Hekimzade Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muammer Yıldız, faydaları ve kullanım alanları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

BİLİM ADAMLARI HALKI DOĞRULAMIYOR

Efsanelerin halk tarafından iyice biliniyor olmasına rağmen ve çobanların buna yakinen inanıyor olmalarına karşın bilim adamları çakşır otu ile ilgili yapmış olduğu araştırmalarda bu iddiaları doğrulayan, teyit eden yeterli miktarda sonuçlara ulaşamıyorlar. Bunun sebebi Çakşır otunun Anadolu’da çok fazla çeşidinin yetişmesi. Hekimzade’nin Kurucusu ve Geleneksel Tıp Derneği Başkanı Dr.Muammer Yıldız çakşır otunu Hakkari’nin Bilmezid dağlarında inceledi.

Çakşır otu Latince ismiyle Ferula olarak bilinir. Bu bitkiden elde edilen bazı glikozitler ve bazı aktif madde bileşenleri ilaç ham maddesi olarak dünyanın bir çok ülkesinde üretilmektedir. İlaç olarak eczanelerde satılmaktadır. Direnç amaçlı kullanılan bu bitki aslında halk tarafından da biliniyor. Halk Anadolu’da özellikle Hatay’da yaygın olarak halk bu bitkiyi bilir. Sadece halk kullanmıyor hayvanlar için de çok iyi bir besin kaynağıdır.

Çakşır otu çok yıllık otsu bir bitkidir. İlk yıl tohum vermez ikinci yıl yapraklarının arasından çıkan bir sürgünle tohumlarını yetiştirir. O tohumların yetiştiği dönemde halk bu bitkiyi erkek çakşır olarak tabir eder. Oysa bitkinin erkek ve dişisi yoktur. Çok yıllık bir ottur.

Çakşır otunun köklerinde bulunan salgılar bu bitkiyi faydalı kılan ana enzimlerdir. Bu bitki çok değerli bir bitki olup hem gıda yem sanayisinde hem de ilaç sanayisinde kullanılabilecek ve bu bölgeye ekonomi, getiri sağlayabilecek bir bitkidir.

Çakşır Otunun Bilinen Faydaları

*Cinsel gücü ve isteği arttırıcı, etkili bir afrodizyaktır.

*Sperm sayısını ve hareketliliğini arttırıcı etkilere sahiptir.

*Kasları kuvvetlendirir ve kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

*Sinirleri rahatlatır.

*Direnç ve zindelik verir. 

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER