ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 11:46

Enerji dostu hastaneler geliyor


Sağlık Bakanlığı, "Enerji dostu hastane" projelerini uygulamak üzere harekete geçti. Bakanlık hastanelerinde ısıtma, soğutma ve elektrik için daha az enerji sarf edilmesi planlanıyor.
AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kurulacak şehir hastaneleri enerji verimliliği ön planda tutularak projelendirildi. Bu hastanelerde elektrik, ısıtma ve soğutma için enerji üretiminde aynı kaynağın kullanıldığı "trijenerasyon" adı verilen sistemle enerji tasarrufu sağlanacak.
TOKİ'nin yapacağı 250 ve üzerinde yatağı olanlarda kurulacak "kojenerasyon" denilen sisteme ise soğutma hariç elektrik ve ısıtma dahil olacak.
-İki bakanlık işbirliği yapacak
Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının birlikte yürüteceği "Kamu-özel el ele enerji verimliliğine" kampanyasıyla da enerji dostu hastanelerin artırılması hedefleniyor.
Kampanya çerçevesinde Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde enerji verimliliği sağlanması amacıyla pilot proje uygulanması planlanıyor.
Etütleri tamamlanan hastanede aydınlanma, ısıtma, temizlik ve su kullanımında enerji kaybına yol açan unsurlar belirlendi. Bina yalıtımı, aydınlatma ve su tesisatında yapılacak düzenlemeler ve personelin eğitimiyle hastanenin sarf ettiği enerjinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER