ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 11:33

En çok hangi gözler etkileniyor?

En çok hangi gözler etkileniyor?

Uzmanlar güneşin zararlı ışınlarından etkilenen göz renklerini açıkladılar.


Dünyagöz Samsun’dan Op. Dr. Birgi Sönmezer, güneşin yüzünü tam olarak gösterdiği yaz mevsiminde güneş ışınlarının şapka ve güneş gözlüğü takmayan kişilerde kalıcı görme hasarı oluşturabileceğini söyledi. Op. Dr. Birgi Sönmezer, “Açık renkli gözlerde az olan melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapıtaşıdır. Bu nedenle açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir.” dedi.

Sıcakların da artmasıyla sosyal yaşamını açık alanlarda geçirenler güneş ışını tehlikesiyle karşı karşıya. Güneş mor ötesi yani ultraviyole denilen ışınlarıyla göz ve retina tabakasına zarar verebiliyor. Kalıcı güneş yanıklarına sebep olabilen bu ışınlara maruz kalmamak için ultraviyole koruması olan güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor. Dünyagöz Samsun’dan Op. Dr. Birgi Sönmezer, gözün güneş ışınlarına karşı korunmadığı zaman yaşanabilecek zararlı etkileri anlattı. Gözün ağ tabakasındaki makula denilen görme merkezine direkt gelen güneş ışınlarının görme merkezini hasara uğratabileceğini söyleyen Dr. Birgi Sönmezer, “Buna Solar Retinopati diyoruz. Özellikle güneş tutulması gerçekleştiğinde tutulmayı izlemek için güneşe bakan izleyicilerde bu durumu sık olarak görüyoruz. Kısacası güneşe devamlı bakan kişilerde kalıcı görme hasarı gelişebilmektedir.” bilgisini verdi. Dr. Birgi Sönmezer, güneş gözlüğü kullanılmadığında pterjium, sarı nokta hastalığı, göz-kapak kanseri ve katarakt oluşumunun hızlanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğünün şart olduğunu ifade eden Op. Dr. Birgi Sönmezer, “Güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma ihtiyacı daha da önemlidir. Yazın özellikle beyaz zeminler ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir.” diye konuştu.

AÇIK RENKLİ GÖZLÜLER TEHLİKEDE

Op. Dr. Birgi Sönmezer, güneş ışınları göze zarar vermişse, konuştuğu kişinin yüz hatlarını net görememe gibi sonuçların olabileceğini vurgulayarak, “Güneşe bağlı göz hasarında hasta süratle hemen doktora gitmeli ve gerekli müdahalesi yapılmalıdır.” uyarısında bulundu.

Açık renkli gözlere sahip kişilerin güneş ışınlarından daha fazla etkileneceğini anlatan Op. Dr. Sönmezer, şunları söyledi: “Açık renkli gözlerde melanin pigmenti azdır. Melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapıtaşıdır. Bu nedenle açık tenli, açık renk gözlere sahip kişilerde koruma mekanizması zayıftır. Güneş ve güneş ışınlarına karşı çok daha fazla hassastırlar. Açık gri, ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir.”

GÖZLÜK CAMLARININ RENGİ DE ÖNEMLİ

Güneş gözlüğü seçimi konusuna da değinen Dr. Sönmezer, gözlük camlarının UV koruyucu sertifikası varsa kaliteli bir cam sayılabileceğini ifade etti. Sönmezer şunları söyledi: “Ultraviyole gözümüz tarafından görülmeyen bir dalga boyudur. Ultraviyole A daha uzun, Ultraviyole B daha kısa dalga boyudur ve kalıcı güneş yanıklarına sebep olabilir. Bu nedenle güneş gözlükleri bu dalga boylarını kesen, engelleyen yapıya sahip olmalıdır. Renkli Güneş gözlüklerinde kahverengi camlar yeşil ve fümeye oranla bu zararlı ışınları daha etkili keser. Güneş gözlüklerinde UV koruması yoksa göze fayda yerine zarar verecektir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER