ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 11:52

Eğlence sektöründe sigara yasağı yok


Türkiye'de son yıllarda sigarayla mücadelede önemli mesafe alınmasına rağmen, "ikram sektörü" olarak adlandırılan kafe, lokanta, kahvehane ve bar gibi işletmelerde ihlallerin, uygulanan cezalara rağmen devam ettiği belirlendi.
İstanbul'da yapılan araştırmada, bu işletmelerde sigara yasağının yüzde 37,1 oranında ihlal edildiği tespit edildi.
Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yarınki Dünya Sigarasız Günü nedeniyle ikram sektöründe hizmet veren işletmelerde kapalı alanlarda sigara içme yasağının değerlendirilmesi amacıyla Marmara Üniversitesi ile Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy ve Şişli ilçelerinde yaptıkları araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verdi.
Araştırma çerçevesinde kafe, lokanta, kahvehane ve bar olarak hizmet veren 450 işletmede gözlem, 247 işletmede anket gerçekleştirildiğini kaydeden Dağlı, İstanbul'da en fazla ikram işletmesi bulunan söz konusu ilçelerde yüzde 37,1 oranında ihlal olduğunu, küllük ve benzeri cisimler dikkate alındığında bu oranın yüzde 49,5'e yükseldiğini söyledi.
Araştırmaya göre, bu yerlerin yüzde 66,2'sinde sigara yasaklarına ilişkin uyarı levhası var ancak bunların sadece yüzde 35,2'si yasaya uygun. İşletmelerin yüzde 37,6'sında kül tablası, yüzde 5,1'inde kül tablası işlevi gören kaplar bulunuyor. Buralarda meşrubat kutuları, çay tabakları, plastik altlıklar, su dolu pet bardaklar ve ıslak peçeteler küllük görevi görüyor.
-En fazla ihlal barlarda-
En fazla ihlal yüzde 81 ile barlarda oluyor. Bunu yüzde 54,5 ile kahvehaneler, yüzde 42,6 ile kafeler, yüzde 24,6 ile lokantalar izliyor.
Araştırmada, müşteri kitlesi öğrenci olan işletmelerde ihlal belirgin olarak yüksek bulundu. İhlal sıklığı buralarda, yüzde 34 civarındayken öğrencilerin yoğun olmadığı yerlerde bu oran yüzde 15.
İşletmelerin yüzde 42,7'sinin hiç denetim görmediği, ihlalin denetim görenlerde yüzde 40,8, diğerlerinde ise yüzde 17,5 olduğu saptandı.
-Cezalar yetersiz-
Çalışmada, kanunlara uygunluğun sağlanması için yürürlükte cezaların yetersiz olduğu da ortaya çıktı.
Araştırma kapsamındaki işletmelerin yüzde 8,5'inin ceza aldığı ancak buraların yüzde 57,1'inde ihlalin sürdüğü, ceza almayanlardaki ihlal oranının ise 33,1 olduğu belirlendi.
Araştırmayla, son 5 yılda havalandırma satın alan işletmelerde ihlalin daha fazla olduğu da saptandı. Bu işletmelerin yüzde 45'inde sigara yasağı ihlali olduğu, yüzde 65,4'ünde açılır /kapanır sistemlerin kapalı tutulduğu, sigara yasağı eğitimi alan işletmelerde ihlalin daha yüksek olduğu belirlendi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER