ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2014 Salı 17:48

Ebola tedavisinde yeni umut

Ebola tedavisinde yeni umut

Fujifilm’in geliştirdiği bir grip ilacı, ebolaya da çare olabilir.


Fujifilm Corporation’dan yapılan açıklamaya göre, Ebola Virüsü Hastalığı’nın (EVD) yayılmasını önlemek amacıyla bu hastalığa yakalanan yabancı ülkelerdeki çok sayıda hastaya verilmek üzere grip ilacı olan 200 mg’lık Avigan Tableti’nin üretimi için çalışmalara başlandı.

Farelerle yapılan testler olumlu sonuç verdi

Fujifilm Corporation Başkanı Shigehiro Nakajima’nın onayı ile üretimine karar verilen Avigan Tabletleri, Fujifilm Grubu’nun bir şirketi olan Toyama Chemical Co. Ltd. tarafından grip ilacı olarak geliştirilmişti. Avigan Tabletleri’nin farelerde yapılan testlerinde Ebola’ya karşı da etkili olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Batı Afrika’dan Avrupa’ya nakledilen birçok ebola hastasının acil tedavisinde de denenen ilaç olumlu sonuç verdi. Fujifilm, nakledilen bu hastaları tedavi eden hükümetlerin ve tıp örgütlerinin Japon hükümetiyle yaptığı görüşmelerin ardından talepler çerçevesinde bu hastalar için Avigan Tabletleri’ni tedarik etmeye başladı.

Uluslararası işbirliği

Bu gelişmeler üzerine, Fransa ve Gine hükümetleri, Kasım ayı ortalarında EVD tedavisi için Avigan Tabletleri’nin Gine’de klinik deneylerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Fujifilm’den de bu amaçla Avigan Tabletleri ve ürüne ilişkin teknik bilgileri sunması talep edildi. Fujifilm de Fransa, Gine ve Japonya’daki yetkililerle işbirliği halinde koordineli çalışarak bu talebi karşılamaya devam edecek.

Gine’de gerçekleştirilecek klinik deneyin, Avigan Tabletleri’nin etkinliği ve güvenliğini tam olarak kanıtlaması durumunda Fujifilm’den büyük çapta klinik kullanım amacıyla ürünleri tedarik edilmesi bekleniyor. Halihazırda Fujifilm’in elinde 20 bin doz Avigan Tablet stoğu ve ayrıca yaklaşık 300 bin doz için de aktif ilaç bileşeni stoğu hazır durumda. Diğer klinik amaçlı kullanımlara hazırlık olması amacıyla da şirket, EVD hastalarına verilmek üzere Avigan Tabletleri’nin üretimine Kasım ayı ortasında başlayacak. Fujifilm, hastalığın kapsamının daha da yayılması durumunda yeterli miktarda Avigan Tableti temin etmek için ilave üretim yoluyla elindeki stok miktarını arttıracak.

Japon hükümeti de mevcut ilaçların, tedavi konusunda faydalı olduklarının belirlenmesi halinde EVD hastalığıyla sergilenen mücadelede Japon şirketlerince geliştirilen ilaçlara destek olmaya hazır olduğunu beyan etmişti.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER