ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2016 Pazartesi 10:31

Dünyada 2 milyar çocuk zehirli hava soluyor

Dünyada 2 milyar çocuk zehirli hava soluyor

UNICEF, zehirli hava soluyan çocukların 620 milyonunun Güney Asya'da yaşadığını açıkladı


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünya genelinde yaklaşık 2 milyar çocuğun zehirli hava soluduğu uyarısında bulundu.

UNICEF tarafından yayımlanan raporda, bu çocukların üçte birinin Hindistan ve komşu ülkelerde yaşadığı belirtildi.

Raporda, dünya genelinde zehirli hava soluyan 2 milyar çocuğun, büyük bir kısmı Hindistan'ın kuzeyinde olmak üzere 620 milyonunun Güney Asya'da, 520 milyonunun Afrika'da, 450 milyonunun Doğu Asya'da yaşadığı kaydedildi.

Bu çocuklardan 300 milyonunun Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği standardın 6 kat fazlası kirliliğe maruz kaldığına dikkat çekildi.

Beyin ve bağışıklık sistemleri hala gelişmekte ve zayıf olan çocukların, yetişkinlerden iki kat daha hızlı soluyarak vücut ağırlıklarına oranla daha fazla hava aldığı ifade edilen raporda, bu şekilde çocukların çok daha fazla kirliliğe maruz kaldığı vurgulandı.

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake, her yıl dünya genelinde 5 yaşından küçük 600 bin çocuğun hava kirliliğine bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

Lake, milyonlarca çocuğun da dirençlerini düşüren, fiziksel ve bilişsel gelişimlerini etkileyen solunum yolu hastalıkları çektiğini belirtti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER