ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 19:43

Dünya Sağlık Örgütü Bağışıklama Toplantısı


Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı Seçil Özkan, 2012 yılında 5 yaş altı kızamık aşılamasının yüzde 96'lara ulaştığını belirterek, "Bölgesel hedef olan 'Kızamık ve Kızamıkçık Eliminasyonu' için de kararlıyız" dedi.
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Bağışıklama Program Yöneticileri Toplantısının, Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun ev sahipliğinde Antalya'da başladığı bildirildi.
Açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı ve DSÖ'den yetkililerin katıldığı toplantıda konuşan Seçil Özkan, DSÖ'nün Suriye'deki iç savaş nedeniyle bulaşıcı hastalıkların sınır bölgelerinde görülebileceği uyarısı üzerine yapılan aşılama çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
Suriyeli misafirlere 11 il başta olmak üzere tüm ülkede hem aşılama hem de diğer sağlık hizmetlerini sunduklarını anlatan Özkan, şu bilgileri aktardı:
"Kızamık virüsünün dünyada dolaşımı devam etmektedir. Bu hastalıkla mücadelemiz 2000'li yılların başında büyük bir hız kazanmıştır. 2002 yılında 'Kızamık Eliminasyon Programı' başlatılmış olup 2006 yılında 'Kızamıkçık Eliminasyonu ve Konjenital Kızamıkçık Sendromunun Önlenmesi Programı' entegrasyonu ile mücadelemiz devam etmektedir. 2012 yılında 5 yaş altı kızamık aşılamamız yüzde 96'lara ulaşmıştır. Bölgesel hedef olan 'Kızamık ve Kızamıkçık Eliminasyonu' için de kararlıyız."
Özkan, aşıyla korunulabilir hastalık sayısının 7'den 13'e çıktığını, son zamanlarda su çiçeği ve Hepatit-A'nın da ulusal aşılama şemasına eklendiğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER