ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 16:37

''Domuz gribi'' artık söz konusu değil


Sağlık Bakanlığı, dünya genelinde pek çok insanın ''domuz gribi'' virüsüyle karşılaşıp bağışıklık geliştirmesi nedeniyle, 2009 yılındaki salgın riskinin artık söz konusu olmadığını bildirdi.
    
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda ulusal ve yerel basında ''domuz gribi'' haberlerinin yer aldığı anımsatıldı.
    
Pandemik İnfluenza A H1N1 virüsünün, 2009 yılında tespit edildiği ve o dönemde domuzlarda görülen grip virüsünden de genetik materyal aldığı için ''domuz gribi'' olarak adlandırıldığı belirtilen açıklamada, ilk kez ortaya çıktığı ve insanların bu virüse karşı bağışıklığı olmadığından çok sayıda kişiyi etkileyerek kıtalararası salgına yol açtığı hatırlatıldı.
    
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
    
''2009 yılından günümüze kadar geçen sürede dünya genelinde pek çok insan bu virüsle karşılaşıp bağışıklık geliştirdiğinden 2009 yılındaki salgın riski artık söz konusu değildir. Pandemik grip, 2011 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevsimsel grip olarak değerlendirilmektedir. H1N1 grip virüsü, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de görülmeye devam etmektedir. Ülkemizde son birkaç aydır H1N1, H3N2 ve İnfluenza B tipinde mevsimsel grip virüsleri görülmektedir.
    
Ancak yukarıda da açıklandığı üzere bu grip virüsleri hem dünya hem de ülkemiz için artık tehlike oluşturmamakta, görülen vakalar da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Dolayısıyla haber yapılırken konunun bu mecrada algılanarak kamuoyunu paniğe sevk edecek bir üsluptan kaçınılması özellikle önem taşımaktadır.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER