ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 12:26

Doğru ilaç kullanımını "dizi oyuncuları" anlatacak


Akılcı ilaç kullanımı, kamu spotları, kısa tanıtım filmleri ve bilbordlarda yer alacak afişler aracılığıyla vatandaşlarla buluşacak. Filmlerde, sevilen dizi oyuncuları yer alacak.
Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, AA muhabirine yaptığı açıklama, ilacın doğru hastalık tedavisi için, uygun dozda ve sürede kullanılması için eğitimin şart olduğunu, toplumda bu bilincin kazandırılması gerektiğini söyledi.
Farkındalık kazandırılması ve akılcı ilaç kullanımının bir davranış ve tutum haline gelebilmesi için hekimden eczacıya, öğrenciden tüm vatandaşlara kadar toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Gürsöz, bu kapsamda çeşitli kampanyalar düzenlendiğini , önemli çalışmalar yapıldığını ifade etti. Gürsöz, farkındalığın kazandırılmasında basın yayın organlarından destek beklediklerini, konunu sürekli işlenmesini arzu ettiklerini vurgulayarak, "Akılcı İlaç Kullanımı kampanyası kapsamında kamu spotları, kısa tanıtım filmleri, eğitici broşür, el ilanları, bilbordlarda afişler yer alacak. Basından büyük katkı bekliyoruz" dedi.
-Filmlerde sevilen dizi oyuncuları yer alacak
Kampanya için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Gürsöz, televizyonlarda yayınlanacak kısa filmler için dört ayrı senaryo belirlendiğini söyledi.
Gürsöz, senaryoların Bilim Kurulu'nun rehberliğinde oluştuğunu ifade ederek, filmlerde kamuoyunun tanıdığı ve sevdiği simaların yer almasını istediklerini bildirdi. Halk tarafından en çok izlenilen ve sevilen dizi oyuncuları ile görüşüldüğünü anlatan Gürsöz, filmlerdeki oyuncuların bu kişiler arasından seçileceğini kaydetti.
Gürsöz, hazırlanan kısa filmlerin ve kamu spotlarının vatandaşların en çok televizyon izlediği saat aralıklarında yayınlanmasını arzu ettiklerini bildirdi.
-Hastanelerin bekleme salonlarında da gösterilecek
Gürsöz, bu spotların ve filmlerin Aile Sağlığı Merkezleri ile hastanelerde yer alan bekleme salonlarındaki televizyonlarda da sürekli gösterileceğini anlattı.
Buralara günde yaklaşık 1 milyon 600 bin kişinin başvurduğuna dikkati çeken Gürsöz, "Bu kişilerin beklerken gözlerinin takılması, bir kez izlemeleri bile çok önem taşıyor. Kısa filmler, konunun vatandaşımızın zihinlerinde yer almasına yardımcı olacak" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER