ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:15

Doç. Dr. Vançelik: Acil tıp eğitiminde bölge merkezi olduk


Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, kaliteli acil sağlık hizmeti sunumuna önem verdiklerini belirterek, bu konuda hizmetiçi eğitim sayısını artırdıklarını söyledi.

Çevre illerden acil tıp teknisyenleri Erzurum 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi binasındaki etüt merkezinde canlı maketler üzerinde ileri seviye uygulamalı acil ilk yardım eğitimi alıyor. Acil tıp teknisyenleri, canlı maket üzerindeki eğitimlerini bilgisayar ortamında zamana karşı gerçekleştiriyor. Hayatla ölüm arasındaki çizgide görev alan tıp teknisyenlerinin ileri seviyede aldıkları eğitim acil vakalarda ölüm oranını aşağı seviyelere çekiyor. Her yıl Erzincan, Bayburt, Ardahan, Ağrı, Kars, Iğdır gibi çevre illerden yüzlerce acil tıp teknisyeni, acil hekimi ile yeni doğan ünitesi hemşire ve doktorları Erzurum'da günü birlik veya 5'er günlük eğitime tabu tutuluyor. Eğitimleri Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ile Sağlık Bakanlığı uzman hekimleri veriyor.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, ülkede önemli sağlık eğitim merkezlerinde canlı maket üzerinde acil eğitimlerinin verildiğini ve bu illerden
birisinin ise Erzurum olduğunu belirtti. Sağlık sektöründe eğitimin önemli olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Vançelik, "Sağlıkta günün değişen koşullarına göre öncelikli olarak acil sağlık teknisyenlerini sürekli meslek içi eğitime tabi tutuyoruz. İleri seviyede acil müdahale eğitimi alan bu elemanlarımız sayesinde trafik kazası, kalp krizi sonucu solunum durması gibi vakalarda hayata geri döndürme oranını önemli ölçüde yükselttik. Bu da teknolojik imkanların, bilgi ve yeteneğin belli bir mesleki disiplin haline getirilmesiyle mümkün oldu. Eğitim merkezimizde bilgisayara herhangi bir hastalıklı kişi yüklüyoruz. Kalp krizi sırasında kalp masajının doğru noktaya yapıp yapmadığımızı bilgisayar ekranında görüyoruz. Görevli normal yere değil de mideye doğru bastırdığı vakit sistem hemen uyarıyor. Mideye hava gidiyor yanlış yapıyorsun diye. Bu eğitim sayesinde çalışanlarımız becerilerini de artırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Soluk borusu açma, kalbi durmuş kişiyi yeniden canlandırma eğitimlerinin önemine değinen Doç. Dr. Vançelik, “Hayatla ölüm arasındaki çizgi bu arkadaşların elinde. Onun için bu tür eğitimleri önemsiyoruz. Her yıl bölge illerdeki sağlık çalışanlarını başta acil yardım olmak çeşitli konularda eğitim ve görev aldıkları illere gönderiyoruz. Bu sayede acil sağlık hizmet sunumunda gelişmiş Avrupa ülkeleri standardını yakaladık.” diye belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER