ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ağustos 2014 Pazartesi 18:08

Diyabetten korunmak için süt ürünleri kullanın

Diyabetten korunmak için süt ürünleri kullanın

Yapılan araştırma sonucunda, süt ve sür süt ürünlerinin Tip 2 diyabet riskini azaltabileceği belirlendi.


Araştırmacılar uzun süredir doymuş yağ içeren her türlü ürünün, Tip 2 diyabet, kalp-damar ve metabolizma hastalıklarına yakalanmamak için tüketilmemesini öneriyordu ancak Cambridge MRC Beslenme Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim adamları bunun aksini kanıtlayan sonuçlar elde etti.

Bilim adamları, Tip 2 diyabete yakalanan, ortalama 52 yaşındaki 12 bin 132 kişinin kan örneklerini sağlıklı 15 bin 164 kişininkiyle karşılaştırdı.Bu kişilerin beslenme alışkanlıklarını da inceleyen bilim adamları, kanında yüksek düzeyde doymuş yağ asidi bulunan, vücut kitle indeksi yüksek, fazla alkol, gazlı içecek ve margarin tüketenlerin diyabete yakalanma riskinin yüzde 43 fazla olduğunu gördü.

Ancak yüksek seviyede süt ürünlerinden gelen doymuş yağ asitleri ile Tip 2 diyabet riskinin azalması arasında bağlantı bulundu. Kanında bu tür yağ asitlerine rastlananların daha çok vücut kitle indeksinin daha düşük kadınlar olduğu belirlendi.

Bilim adamları, her doymuş yağ asidinin aynı etkiye sahip olmadığını saptadıklarını vurgulayan bilim adamları, süt ürünlerinde diyabetten koruyucu maddelerin bulunup bulunmadığının araştırılması gerektiğine dikkati çekti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER