ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2014 Perşembe 18:18

Diş sağlığında doğru bilinen 4 yanlış

Diş sağlığında doğru bilinen 4 yanlış

Sağlıklı bir vücut için ağız ve diş sağlığının önemi gözardı edilemez. Ancak...


Sağlıklı bir vücut için ağız ve diş sağlığının önemi gözardı edilemez. Ancak doğru bilinen birçok yanlış düşünce, insanlarda kafa karışıklığına yol açıyor. Uzmanlar diş sağlığı ile ilgili, "Sert diş fırçası dişleri beyazlatır, diş taşlarını rutin temizletmeye gerek yoktur, her hamilelikte bir diş kaybedilir, düzenli diş fırçalamak iyi bir ağız bakımı için yeterlidir." gibi bilgilerin kesinlikle yanlış olduğunu belirtti.

Diş Hekimi Murat Zogun, ağız ve diş sağlığına ilişkin doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Sert diş fırçası dişleri beyazlatır bilgisinin kesinlikle yanlış olduğunu söyleyen Zogun,"Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir.Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalıdır.Kişiye uygun diş fırçalarını konusunda diş hekimleri hastalarını bilgilendirirler. Doğru teknikle,düzenli olarak fırçalamak ağız ve diş bakımı açısından oldukça önemlidir.Diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemidir.Bu nedenle dişlerin beyazlatılması da ancak diş hekimin uyguladığı yöntemle ya da ev tipi diş beyazlatma ile sağlanabilir." dedi.

Ağız bakımı için sadece diş fırçalamak yetersiz kalır diyen Zogun, "Dişler ağız yüzeyinin yalnızca yüzde 25’ini kapladığı için, kalan yüzde 75’lik ağız yüzeyi fırça ve diş ipiyle yapılan temizlikten belli bir oranda yarar görüyor. Ulaşılamayan yüzeylerdeki bakteriler hızla çoğalarak dişlerin üzerine ve tüm ağıza yeniden yayılıyor. Bu sebeple bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası, diş fırçası ve diş ipi ile günlük, etkin bir ağız temizliği yapılabiliyor." diye konuştu.

Her hamilelikte bir diş kaybedilir düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Zogun, şunları ifade etti: "Anne adayında yetersiz kalsiyum alımı veya yeme bozukluğu varsa bebekler bu eksiği annenin kemiklerinden aldıkları kalsiyum ile gidermeye çalışırlar. Ancak dişlerden kalsiyum çözülmesi gibi bir durum kesinlikle doğru değildir. Hamilelikte meydana gelen diş kayıpları çoğunlukla annenin ağız bakımındaki ihmallerinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik sırasında diş fırçalama, diş ipi ve üç ayda bir hekim kontrolü tavsiye ediliyor. İlk ve üçüncü üç ayda acil olmayan diş tedavilerinden kaçınmak gerekiyor. Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir."

Diş taşlarını rutin temizletmeye gerek yoktur fikrinin de yanlış olduğunu söyleyen Zogun, "Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan maddeler (plak, diş taşı) temizlenir. Yani diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmazdır.Tabii ki düzenli ve doğru fırçalama diş taşı oluşumunun önüne geçiyor. Ancak oluşmuş diş taşlarının mutlaka hekim tarafından temizlenmesi gerekiyor.Bu temizliğinde rutin olarak 6 ayda bir yaptırılması gerekiyor." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER