ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 11:26

Diş eti hastalığı nasıl önlenir?

Diş eti hastalığı nasıl önlenir?

Ağız ve diş bakımı ile diş eti hastalığını önleyebilirsiniz.


Diş eti hastalıkları belirti vermeden ilerlediği için dişlerin sallanarak kaybedilmesine dahi neden olabiliyor. Periodontoloji Uzmanı Dr. Özge Özöner Bal, “İnsanlar diş etinin ne olduğunu bilmiyorlar, ‘diş eti diye ayrı bir şey mi var’ diye soruyorlar” diyerek diş eti hastalığının ağız sağlığının gizli düşmanı olduğunu belirtti.

Diş eti hastalığı nedir

Diş eti hastalıkları belirli bakterilerin yol açtıkları enfeksiyon hastalıklarıdır. Eğer erken dönemde tedavi edilmezlerse diş etlerinde çekilme, dişlerde sallantı ve hatta dişlerin kaybedilmesiyle sonuçlanabilen durumların ortaya çıkmasına neden olabilirler.

İki dakikada temizlik olmaz

Bu hastalıkların birinci sebebi kötü ağız hijyeni. Yani dişlerin ve diş etlerinin plak dediğimiz bakteri birikintilerinden yeterince iyi temizlenememesidir. Bireyler genellikle diş fırçasını iki dakika ağız içinde dolaştırdıklarında dişlerinin temizlendiğini düşünürler. Ancak doğru fırçalama tekniği ve yardımcı ağız hijyen araçları kullanılmadığında her zaman yeterli ağız hijyeninin sağlanabildiği söylenemez. Plak birikiminin sonucunda diş eti hastalığı başlar ya da mevcut hastalık ilerler.

İnsanlar diş temizliğinin tam olması için neler yapabilir

Hastanın genel diş eti muayenesinin ardından önce uygun fırçalama tekniğini ve daha sonra kullanması gereken yardımcı araçları belirliyoruz. Bu yardımcı araçlar diş ipi, dişler arasındaki mesafeye göre ara yüz fırçaları, sabit protez (köprü) varlığında köprü altı ipi olabilir. Bunları belirliyoruz ve klinikte hastamızla birlikte uyguluyoruz. Çünkü sadece anlatıp geçmekle hem olması gereken motivasyonu hem de doğru uygulanmasını sağlayamıyoruz.

Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir

Diş eti hastalığı besin sıkışması ya da apse oluşumu yoksa genellikle ağrı şeklinde belirti vermiyor. Bu nedenle hastalar genellikle dişler sallanma aşamasındayken ya da kaybedildiğinde doktora başvuruyorlar. Diş eti hastalığının verdiği ilk ve en önemli belirti kanamadır. Kanamanın sebebi diş eti iltihabıdır. Dişlerin üzerinde biriken hastalık etkeni bakteriler belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra diş etini iltihaplı hale getirirler ve kanama o aşamadan sonra görülür. Bu süre yaklaşık olarak 2 haftadır.

Hastalar kanamayı gördüklerinde önlem alabilir mi

İltihabi değişiklikler başlangıç aşamasında ise yani yalnızca diş etini ilgilendirecek seviyede ise ağız hijyeninin düzenlenmesi ile tamamen iyileşme sağlanacaktır ve hasta hijyen seviyesini iyi düzeyde tutarsa yeniden meydana gelmeyecektir.

Önlem alınmazsa kemiklerde kayıp başlıyor

Daha uzun vadede diş etinin altında, dişleri destekleyen kemiklerde kayıplar meydana gelmeye başlıyor ve bu aşamada dişlerde sallantılar görüyoruz. Hastalar genellikle bize bu aşamada başvuruyor. Bu aşamada öncelikle bakterileri ortamdan uzaklaştırıyoruz yani diş taşlarını temizliyoruz. Daha sonra kemik kaybının şeklini ve miktarını tespit ediyoruz ve gerekiyorsa ileri tedavi uygulamalarıyla bireyin rahatça temizleyebileceği ve enfeksiyonun tekrar etmesini önleyebileceği bir ortam oluşturuyoruz. Sonuç olarak da bu şekilde dişlerin daha uzun yıllar ağızda kalabilmesine yardımcı oluyoruz. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER