ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 11:20

''Devletin yerli ilaç sanayini desteklemeli"


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, devletin yerli ilaç sanayini desteklemesinin hem dışa bağımlılığı azaltacağını hem de ilaçta fiyat avantajı getireceğini bildirdi.
    
Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, sendika olarak ilk günden beri, yerli ilaç sanayinin geliştirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini belirtti.
    
Dünyada iki çok önemli stratejik ürün bulunduğunu, bunların silah ve ilaç olduğunu ifade eden Saydan, ''İstediğiniz kadar modern donanımlı ordularınız olsun eğer ulusal ilaç sanayiniz yoksa olabilecek bir mücadelede kazanma şansınız yoktur. Bu yüzden bir ülke için en önemli ürün ilaç olmalıdır'' ifadelerini kullandı.
    
Saydan, Avrupa Birliği ülkelerinde, jenerik ilacın ve yerli üretimin desteklendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
    
''Hekimlerin yerli ilaçlara teşvik edilmesi çok önemlidir. Örneğin, Japonya'da hekimlerin reçetede eczacılara yönelik olarak 'eşdeğerini verebilirsiniz' kutucuğunu işaretleyerek yönlendirme yapmakta, eczacılar da doktor onayıyla eşdeğer ilacı verebilmektedir. Vatandaşa da eşdeğer ilacın ne olduğu çok iyi anlatılmalı ve bu konuda bilgilendirilmelidir. Eşdeğer ilacın orijinal ilaçla aynı şey olduğu, ülke ekonomisi için yerli ürün seçilmesi gerektiği anlatılmalıdır.
    
Eşdeğer ilaç demek yerli ilaç demektir. Ülkemizin dövizlerinin boşa harcanmasını istemiyor ve eşdeğer ilaçları destekliyoruz. Devletimizin yerli ilaç sanayini desteklemesi hem dışa bağımlılığı azaltacak hem de ilaçta fiyat avantajı getirecektir.''
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER