ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 16:03

Çok TV izlemek öldürüyor

Çok TV izlemek öldürüyor

Hayatımızın oldukça büyük bir öneme sahip olan televizyon izleme alışkanlığının ölüm riskini arttırıyor.


Yeni bir araştırma, günde 3 saat ve daha fazla televizyon izleyenlerin ölüm riski, günde 1 saatten az izleyenlere göre daha fazla. Araştırmada çok fazla televizyon izleyen yetişkinlerin erken yaşta ölme riskinin daha fazla olduğunu gösterdi.

Sekiz yıllık takip

Araştırmanın katılımcıları üniversiteden mezun olmuş ve 37 yaşlarında olan 13 bin 200 kişiden oluşuyordu. Katılımcılar sekiz yıl boyunca takip edildi ve 97 ölüm kaydedildi.

Televizyon ve insan sağlığı

Araştırma, günde 3 saat ve daha fazla televizyon izleyen yetişkinlerin ölüm riskinin, günde 1 saatten az izleyen yetişkinlere göre daha fazla olduğunu kaydetti. Buna ek olarak, araştırmacılar katılımcıların oturarak geçirdikleri zamanın; televizyon izlemek, bilgisayar kullanmak, araba sürmek gibi, ölüm riskini arttırdığını belirtti.

"Yerleşik faaliyetler" ve İnsan ömrü

Pamplona’daki Navarra Üniversitesi’nin araştırmacıları “Bulgularımız, sadece fiziksel aktivenin arttırılmasıyla değil, aynı zaman yerleşik faaliyetlerinde (özellikle televizyon izlemenin) azaltılmasıyla ölümlerin engellenebileceğini kanıtladı” şeklinde açıklama yaptı.

 ‘Genç’ yaş vurgusu

Daha önce yapılmış birkaç araştırmanın sonuçları da televizyon izlemenin ölüm ile bağlantılı olduğunu göstermişti. 2010 yılında Avusturalya’da yapılan çalışmada televizyon izlemenin ölüm riskini yüzde 11 arttığı gözlemlenmişti. Ancak ilk defa yeni araştırma, televizyon izlemenin ‘genç’ yaşta ölüme neden olacağını kanıtladı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER