ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 16:59

Çocukta bacak ağrısına dikkat!

Çocukta bacak ağrısına dikkat!

Uzmanlar 3-12 yaş arasındaki çocuklarda görülen bacak ağrıları konusunda uyarıyor!


Uzmanlar 3-12 yaş arasındaki çocuklarda görülen bacak ağrılarının büyüme ağrısının yanı sıra ciddi hastalıkların habercisi de olabileceğini belirtiyor. Söz konusu rahatsızlık, kemik tümörleri, hematolojik hastalık tümörleri, eklem iltihabı ve romatizmal eklem hastalıklarının belirtisi olabilir.

Büyüme ağrılarının basit bir masajla iyileştirilebileceğini ifade eden Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Gökkuş, çocukluk çağı bacak ağrılarının değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Buna göre, büyüme ağrılarında, uyluk kemiğinin dize yakın (alt kısmı) ve incik kemiğinin dize yakın kısımlarında (üst kısmı) veya her iki bölgede de ağrı hissedilir. Bacaklarda ve bazen ayak bileğinde de ağrı olabilir. Büyüme ağrısı çoğu zaman basit masajla ve çocuğa gösterilecek şefkatle iyileşir. Gergin aile ortamı, sevgisizlik gibi faktörlerin büyüme ağrılarını tetiklediğini gösteren bilimsel çalışmaların olduğunu belirten Gökkuş, söz konusu rahatsızlıkların çocuğun okula gitmesinde ya da beden eğitimi derslerine katılmamasına engel olmadığını hatırlattı.

Çocuklarda görülen bacak ağrılarının kemik tümörleri ve hematolojik hastalıkların tümörlerine işaret edebileceğine de işaret eden Gökkuş, "Bacak ağrıları, eklem iltihabı ve romatizmal eklem hastalıklarının tanısında da önemli bir bulgu olarak değerlendiriliyor. Büyümeden kaynaklanan rahatsızlıklarda çocuklar sürekli farklı eklem noktalarının ağrılarından yakınır. Eğer ağrı hep aynı noktada ise, bu noktada şişlik, hassasiyet ve aksama söz konusuysa bu ağrı büyük olasılıkla büyüme ağrısı değildir." diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER