ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 12:09

Çocuklu yolcular için bir uyarı


Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ağın, hava, deniz ve kara yoluyla yapılan seyahatlerde bebeklerin reflü sonucu anne sütü veya gıdayı çıkarması halinde nefes yolunun tıkanabileceğini, bu yüzden solunumlarının sürekli kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.
     Hasan Ağın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı bir bebek ya da çocuğun hava, deniz ve kara yoluyla seyahat etmesi için herhangi bir engel bulunmadığını belirterek, her yolculuk öncesi çocuğun nefes yolunun kontrol edilmesi gerektiğini ifade etti.
     Özellikle hava yolu seyahatlerinde bebek ve çocukların basınç değişikliği nedeniyle huzursuz olabileceğini anlatan Ağın, "Kulak içi basıncın artması sonucu çocuk huzursuz olabilir. Böyle durumlarda hastalarımıza serum fizyolojik ürün kullanmasını ve rahat nefes alımının sağlamasını öneriyoruz" dedi.
     Otomobil veya otobüs yolculuklarında da ailenin sık sık mola vermesini, arabayı havalandırmasını tavsiye eden Ağın, basınç değişikliğinin kara yolu seyahatlerinde de yaşanabileceğine dikkati çekti.
     Mola süresinin uzun tutulmasının önemini vurgulayan Ağın, emzirme sonrası bebeğin 10-15 dakika dik tutulması gerektiğini kaydetti.
     Seyahat sırasında bebeklerin doyurulabileceğini, altının değiştirilebileceğini anlatan Hasan Ağın, "Yolculuk sırasında bebeği, çocuğu bir kenara bırakıp yolun seyrine bakılmamalı. Bebek veya çocuk sık sık kontrol edilmeli. Reflü sonucu bebek anne sütü veya gıdayı çıkarabilir. Nefes yolu tıkanabilir, solunum durabilir. Uzun vadede ise aspirasyon pnömonisi adı verilen zatürre hastalığı ortaya çıkabilir" diye konuştu.
     Hasan Ağın, çocukla seyahat sırasında en çok özen gösterilmesi gereken konunun beslenme ve beslenme sonrası bakım olduğunu dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER