ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 19:43

'Çocuklarda en çok görülen kanser türü lösemidir'


AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. İsmail Tamer, çocuklarda en sık görülen kanser türünün lösemi olduğunu, beyaz ırkta çocukluk çağında lösemi sıklığının 100 bin canlı doğumda yaklaşık 5 kadar olduğunu söyledi.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Lösemili Çocuklar Haftası nedeni ile bir mesaj yayımladı. Tamer, mesajında, halk arasında kan kanseri olarak da bilinen hastalığın çoğunlukla kemik iliğinden kaynaklanan ve bir tek hücrenin kanserleşmesi, daha sonra bu hücrenin bölünerek çoğalıp, önce kemik iliğini, daha sonra tüm organları istila etmesi olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: "Lösemi en sık 2 – 5 yaşları arasında görülür. Bu dönem çocuklarda Lenf dokusunun en aktif olduğu dönemdir. Her şeyden önce tüm kanserler gibi Löseminin de genetik bir hastalık olduğunu, yani vücudumuzdaki kanser önleyici veya kanser yapıcı genlerdeki bazı bozukluklar sonucu ortaya çıktığını bilmek gerekir. Bu bozulmayı kolaylaştıran bazı faktörler vardır. Bunlar arasında iyonizen radyasyon, bazı virüsler, bazı kimyasal maddeler ve bazı genetik hastalıklar sayılabilir. Löseminin klinik belirtileri birçok hastalık ile karışır. Halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinden kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları bunlar arasında sayılabilir. Bunlardan birinin veya birkaçının olması durumunda bir çocuk kan ve kanser hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.”

“Lösemi çocukluk çağında görülen kanserler arasında tedavi şansı en yüksek olanlardan biridir” diyen tamer, “Günümüzün modern tedavi protokolleri ile akut Löseminin genel anlamda tedavi şansı yüzde 70 – 75'dir. Bazı Lösemi tiplerinde bu oran yüzde 90'ın üzerine çıkmaktadır. Ülkemizde Löseminin her türlü tedavisi en modern şartlarda ve yurt dışından çok daha ucuza yapılabilmektedir. Bunun için yurt dışına gitmek gereksizdir. Lösemi ile yiyecekler ve yiyecekler içindeki koruyucu maddeler arasında bugüne kadar herhangi bir ilişki gösterilememiştir. Hamilelik sırasında sigara içmek veya uyuşturucu kullanmak ile veya hamileliğin ilk 3 ayında röntgen çektirmek ile Lösemi oluşumu arasında ilgiye işaret eden bilgiler vardır. Bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır. Lösemi tam donanımlı ve Çocuk Kan ve Kanser Hastalıkları bölümü bulunan bir hastanede tedavi edilmelidir. Bu hastalığın tedavisi ancak bu konudaki uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu vesile ile, Lösemi Hastalığı ile mücadele eden tüm kardeşlerimize Allahtan Şifalar diler saygılar sunarım." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER