ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 03:38

Cildiniz birkaç adımda kışa hazır

Cildiniz birkaç adımda kışa hazır

Bu pratik yöntemler ile 6 adımda kendinizi yenileyin.


Soğuk havadan olumsuz etkilenen cilt ve saç yapısından birkaç pratik yöntemle kurtulun.

1- Öncelikle cilt kuruluğundan şikayetçiyseniz bol sıvı tüketmenizde fayda var. Su bu anlamda cildin en büyük dostu sayılabilir. Bitki çayları da suyun yanında bir alternatif olarak tüketilebilir sıvılardandır. İçeriğinde alkol bulunan toniklerden cildinizi sakının. Dışarda kullanacağınız şal veya atkı cildinizi soğuktan koruyacak ve kuruluktan kurtaracaktır.

2- Yüzünüz ve elleriniz için yakınınızda nemlendirici bir krem ya da besleyici kremler bulundurabilirsiniz. Cildiniz ışıltı kazanırken, suyla temas eden elleriniz de çatlamaktan kurtulacaktır.

3- Saçlarınız da soğuk havadan olumsuz etkilenecektir. Bu durumda saç bakımına iki kat önem vermeniz gerekiyor. Bunun için yumuşatıcı şampuanlar, saç yapısına uygun saç kremleri kullanmanızda fayda var. İçeriğinde çinko ve demir bulunan ürünlere yönelmeniz de olumlu olacaktır.

4- El ve tırnak bakımı önemli bir adımdır. Nemlendiriciler ellerinizi soğuk nedeniyle çatlamalara ve kurumalara karşı korurken, tırnaklarınızı korumayabilir. Bunun için tırnaklarınızı kırılmalara karşı koruyacak, tırnak yağları kullanabilirsiniz.

5- Kış aylarında beslenme de önemli bir faktördür. Hareketsiz kalmak, bilgisayar başında geçirilen vakitler, düzensiz beslenme sadece vücudunuza zarar vermekle kalmaz cildinizi de olumsuz etkiler. Yağ ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmanız, A., E, C vitaminleri almanız, çinko, demir, bakıra daha fazla yönelmeniz vücut sağlığını korurken, cildinize de faydalı olacaktır.

6- Ciltte kuruma, gerilme, kızarıklık, soğuk havalarda vücut ısısının düşmesine neden olur. Bunun için de cilt yapısına uygun nemlendiriciler etkilidir.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER