ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2014 Perşembe 14:03

Aile hekimleri, 31 Ekim, 27-28 Kasım ve 24-25-26 Aralık tarihlerinde iş bırakacak

Bu tarihlerde aile hekiminize gitmeyin

Mersin Aile Hekimleri Derneği üyesi aile hekimleri, 31 Ekim, 27-28 Kasım ve 24-25-26 Aralık tarihlerinde iş bırakacak.


Mersin Aile Hekimleri Derneği üyesi aile hekimleri, 31 Ekim, 27-28 Kasım ve 24-25-26 Aralık tarihlerinde iş bırakacak.

Mersin Tabip Odası’nda basın açıklaması düzenleyen Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gürbüz Şen’e, Tabip Odası, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası temsilcileri de destek verdi. Aile hekimliğinin Türkiye’nin her ilinde keyfiyetle yürütülen uygulamalara döndüğünü savunan Şen, "Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi aile hekimlerinin kamu görevlisi statüsünde olduğunu ve özlük haklarının kanunla düzenlenmesi gerektiğini açıklamış ve aile hekimlerinin izin haklarının yönetmelikle düzenlemesini hukuksuz bulmuş ve iptal etmiştir. Buna rağmen yasa ve yönetmeliklerle uygulamalar yapılmakta, yüzlerce soruşturma açılmakta ve özlük haklarımız gasp edilmektedir. Onur kırıcı, tamamen subjektif kriterlerle hazırlanmış olan ceza puanı uygulamasından vazgeçilmelidir" dedi.

Her gün yeni bir söylem ve uygulama değişiklikleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Şen, "Bu popülist söylem ve eylemlerden vazgeçilmeli ve aile hekimliği yapmamıza fırsat tanınmalıdır. Bizler bu keyfi uygulamalara müsaade etmeyeceğiz. Bu nedenle tüm angarya nöbetlere hayır diyoruz. Hastalık paranoyası yaratılmış bir toplum istemiyoruz. Biz aile hekimleri olarak, özlük haklarımızın, ilintili tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışılarak Anayasa Mahkemesi’nin de belirttiği gibi yasayla düzenlenmesini talep ediyoruz. Sağlıkta şiddet yasasının, birçok kez dillendirilen ve herkesin üzerinde hemfikir olduğu sağlıkçıya yıpranma payının bir an önce çıkarılmasını talep ediyoruz. Bizlere popülist söylemlere 7/24 çalışmaya zorlayan hukuksuz torba yasalara, yönetmelik ve genelgelere hayır diyoruz. Görev tanımımızın net olmasını istiyoruz. Her sabah yeni bir görev tanımıyla, angaryayla uyanmaya hayır diyoruz" diye konuştu.

Aile hekimliğinin geleceği, özlük hakları, evrensel bir aile hekimliği uygulaması için önerilerinin mevcut olduğunu kaydeden Şen, "Bu önerilerimiz ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmıştır. Sadece kendi bakış açılarıyla aile hekimliğinin geleceğini kurgulamaya çalışanlar, gerçek çözüm projelerinden söz edilmesine fırsat vermemektedirler. Mersin Aile Hekimleri Derneği olarak mücadelemiz, meslek ilkelerimiz, onurumuz, geleceğimiz ve halkımızın hak ettiği sağlık hizmetini almasını sağlamak içindir. Bu nedenle 31 Ekim, 27-28 Kasım ve 24-25-26 Aralık tarihlerinde iş bırakacağız. Sorunlarımıza kayıtsız kalınması ve taleplerimizin karşılanmaması durumunda birinci basamak sağlık sisteminde yaşanacak aksaklıklardan sorumlu olmayacağımızı tüm vatandaşlarımıza duyururuz" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER