ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 01:30

Bu ilaç gençleştiriyor

Bu ilaç gençleştiriyor

Yaşlı hastalarının kullandığı bir ilacın genç düşünmeye yardımcı olduğu ortaya çıktı...


Araştırmaya göre bu ilacı kullanan yaşlı biri 20 yaşındaki biri gibi karar verebiliyor.

Parkinson hastalarının kullandığı ilacın yaşlı insanların daha iyi karar vermelerine yardımcı olduğu araştırmalar sonrasında ortaya kondu.

İnsan yaşlandıkça öğrenme kabiliyetinde kayıplar olur, hangi seçeneğin kendisi için yararlı olacağını seçmekte zorluk çeker. Beynin bu yönde karar verecek bölümü ki buna nükleus akkumbens deniyor, beklenen ödül ile varolan ödül arasındaki farkı yorumlamaktan sorumlu.

Bu tahminler beynin dopamin salgılamasından sonra geliyor ve bizim eylemimiz ve eylemimizi öğrenmeye yardımcı olur ve ilerisi için iyi karar vermede kullanılır. Ancak Parkinsan hastalarının yaygın olarak kullandığı bir ilaç yaşlı insanlarda bu süreci tersine çeviriyor ve 20 yaşındaki bir kişi gibi düşünmesini sağlıyor.

Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmada Londra Üniversitesi'nden Dr. Rumana Chowdhury "Normal yaşlanma sürecinde dopamin düşer ve bu da karar vermede sorun çıkarır. Karar vermede sorun yaşayan yaşlıların beyinlerinde dopamin yükseltilirse 20 yaşındaki biri gibi kendisi için en iyi kararı verebildiğini bulduk" dedi.

Uzmanlar araştırmada davranışsal test ve beyin görüntüleme tekniğini kullanarak 70'li yaşlarda 32 sağlıklı gönüllü ile 20'lerin ortasındaki 22 katılımcının karar verme sürecini karşılaştırdı. Yaşlı katılımcılara Levodopa olarak bilinen beyindeki dopamin seviyesini yükselten ve genellikle Parkinson tedavisinde kullanılan L-DOPA testi yapıldı. Katılımcıların bazı görevleri yapması istendi.

Dr. Chowdhury araştırma sonunda ilacı alan yaşlı katılımcıların karar vermesinde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER