ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Nisan 2014 Perşembe 09:58

Bu göz hastalığına dikkat!

Bu göz hastalığına dikkat!

Özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda daha sık rastlanıyor.


Özellikle 40 yaşın üstündeki kadınlarda daha sık rastlanan göz kuruluğu, hava kirliliğinin yüksek olduğu büyük şehirlerde daha yüksek oranlarda görülüyor. Uzun süre bilgisayar veya televizyon başında ekrana bakmak, yaşın ilerlemesi, çevresel faktörler, menopoz, klimalı ortamlar, kontakt lens kullanımı, göz ameliyatları, sigara kullanılan ortamlarda bulunmak da göz kuruluğunun artmasına neden olabiliyor. Bugün en fazla görülen göz hastalıklarından birinin kuru göz olduğunu ifade eden göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı, göz kuruluğu bulguları ve göz kuruluğunun tedavi yollarıyla ilgili bilgi verdi.

Taşındı yaptığı yazılı açıklamada, gözyaşı salgısının, erkek ve kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte azaldığına ancak insan ömrünün uzamasıyla ileri yaşlarda da net görmeye ihtiyaç duyduğumuza dikkatleri çekiyor. Konuyla ilgili Emrullah Taşındı, "teknolojinin gelişmesiyle insanların günlük faaliyetleri değişiyor. Eskiden görme ihtiyacı uzağı veya ince ayrıntıları fazla gerektirmezken, günümüz yaşantısında bilgisayar, televizyon, HD yayın, 3D yayın gibi giderek artan sayıda ortamda net görmeye ihtiyacımız var" diyor.

Göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Emrullah Taşındı polikliniklere başvuran hastaların yüzde 70'inin yanma, batma, yabancı cisim hissi ve bulanıklıktan şikayet ettiğini ifade ediyor. "Bu rahatsızlığın günlük yaşantıyı etkilemesinin dışında progresif yani ilerleyici olduğunu vurgulamamız gerekiyor" diyen Taşındı "Günlük yaşantınızda sizin konforunuzu bozan her şey sizi rahatsız eder. Her sabah gazete okuyorsanız, göz kuruluğu yüzünden bunu yapamamaya başlarsanız, bu sizi rahatsız eden bir unsurdur. Her gün sekiz saat bilgisayar kullanırken bu altı saate düşüyorsa bu konforunuzu ve yaşam kalitenizi bozan bir şeydir. Bunun altında yatan sebeplerden en önde geleni kuru gözdür. Eğer sizde göz kuruluğu bulguları olduğunu düşünüyorsanız, kuru göz konusunda toplumu bilinçlendirmeyi hedefleyen Kuru Göz Anketini (OSDI Testi) cevaplayıp, kuru göz durumunuzu derecelendirebilir ve bunu göz doktorunuzla paylaşabilirsiniz" şeklinde açıklıyor.

"Suni gözyaşı damlası kullanın"

Kuru göz semptomlarının tedavi edilmezse bir sonraki aşamaya ilerlediğini ifade eden Doç. Dr. Emrullah Taşındı açıklamasında gözü nemli tutabilmek için ne yapmamız gerektiğine dair tavsiyelerde bulunuyor. "Gözü nemli tutabilmek için, gözyaşının yerini tutan birçok suni gözyaşı damlası var. Birinci aşamada günde iki defa damla damlatıyorsanız, tedavi edilmezse ikinci basamakta bu beşe çıkıyor. Yanına ek ilaçlar almak durumunda kalıyorsunuz. Bu yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Kişi gözünde devamlı bir yanma batma ve yabancı cisim hissi olduğu için sosyal ve görsel olarak rahatsızlık hissediyor. Kişinin hem kendi görüşü bozuluyor, hem de sık göz kırpma ve kızarık göz karşıdaki kişileri rahatsız edebiliyor"

Doç. Dr. Emrullah Taşındı işin estetik boyutuna açıklamasında şunları belirtti: "Estetikle her şeyi gençleştirebilirsiniz, bir tek göz hariç. Çünkü iki göz kapağı arası sürekli havayla temas ettiği için seneler içinde giderek sararıyor. 'Gözlerimin parlaklığı azaldı' sık kullanılan bir deyimdir. Gözyaşı yapısı sağlıklı olanlarda bu parlaklık azalması daha geç oluşuyor. Vücudumuzda havayla temas eden iki önemli yer var. Ağzımız ve göz kapağı aralığımız. Sağlıklı ve yeterli gözyaşınız yoksa enfeksiyonlara da daha açık hale geliyorsunuz. Konjonktivit, alerji, kirpik dibi iltihabı gibi birçok hastalığa daha yatkın oluyorsunuz."

Gözlerinizde bu belirtiler varsa göz doktorunuza başvurun...

•Kuruluk
•Kaşıntı
•Yanma, batma
•Yabancı cisim hissi
•Işığa duyarlılık
•Aşırı gözyaşı
•Bulanık görme veya geceleri görmede zorluk
•Yorgunluk

Yaşam şartlarını değiştirerek kuru göz bulgularının azalmasının mümkün olduğunu ifade eden Doç. Dr. Emrullah Taşındı günlük yaşamda rahat etmek için yapmamız gerekenleri şöyle sıralıyor..

•Otomobil, uçak gibi yerlerde havalandırma doğrudan gözünüze gelmesin.
•Uyuduğunuz oda nemli olsun.
•Güneşli ve rüzgarlı havalarda mutlaka koruyucu güneş gözlüğü takın.
•Bilgisayara belli bir seviyede karşıdan ışık ve klima rüzgarı gelmesin.
•Kuru göz bulgularınız varsa bol su için.
•Özellikle bilgisayar kullanırken daha az göz kırpma buharlaşmayı artıracağı için kuru göze neden olur. Bilgisayar başındayken gözlerinizi sık sık kırpıştırmayı unutmayın ve zaman zaman uzağa bakarak gözlerinizi dinlendirin. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER