ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 23:47

Bu durum 'su'yu bile korkutuyor!

Bu durum suyu bile korkutuyor!

Yaz aylarında uyku, yemek ve sıvı alma düzenine dikkat edilmesi gerekiyor! Çünkü...


Prof. Dr. Hakan Coşkunol, yaz aylarında uyku, yemek ve sıvı alma düzeninin değişmesi, güneşe fazla maruz kalma nedeniyle kişinin sıvı elektrolik dengesinin bozulabildiğini, depresyon, anksiyete bozukluklarından korunmak için öncelikle bol su içmek gerektiğini söyledi.

Coşkunol, bazı rahatsızlıkların mevsimsel olduğunu, duygu durumu bozukluklarının da mevsime bağlı olarak yaşanabileceğini belirtti.

Duygu durumu bozukluğunun daha çok ilkbahar ve yaz aylarında kendini gösterebildiğine dikkati çeken Prof. Coşkunol, kişinin gece ve gündüz faaliyetlerinin mevsimlere göre farklılık gösterdiğini ifade etti.

Yaz aylarında uyku, yemek ve sıvı alma düzeninde değişim yaşandığını, buna bağlı olarak kişinin mutsuz, içine kapanık, gergin, sinirli, huzursuz, alıngan ya da kuşkucu olabilceğini vurgulayan Coşkunol, "Uyku, yemek ve sıvı alma düzeninin değişmesi, güneşe maruz kalma kişinin sıvı elektrolit dengesini bozabiliyor" dedi.

Sıvı elektrolit dengesinin değişmesi sonucu depresyon ve anksiyete rahatsızlıklarının yaz aylarında daha sık ortaya çıkabileceğinin altını çizen Coşkunol, şöyle konuştu:

"Depresyon ve anksiyete ilaçlarının etkisi de değişiyor. Uzun süreli ilaç kullanan kişilerde ilaçlar yetersiz kalabiliyor. Çünkü kan düzeyinde değişimler yaşanıyor, bu da ilaçlarının yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Hastalıklar tekrarlanıyor. Uzun süredir rahatsız olan kişilerin hastalanma sıklıkları fazlalaşıyor. Yeni vakalar da görülebiliyor."

Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Coşkunol, depresyon ve diğer rahatsızlıkların özellikle uzun süre izledikleri olgularda ortaya çıkabildiğini söyledi.

Yaz aylarıyla beraber daha sık rastlanan depresyon ve anksiyete bozukluklarından korunmak için öncelikle bol su tüketmeyi tavsiye eden Hakan Coşkunol, "Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku da duygu durumu bozukluğunun yaşanmaması için alınabilecek önlemler arasında sayılabilir" dedi.

Sporun da kişiyi depresyondan uzaklaştırabildiğine dikkati çeken Coşkunol, güneşin çok etkili olduğu saatlerde ise kişilerin spor yapmaktan kaçınmasını istedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER