ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Eylül 2014 Salı 11:31

Böbreklerin dostu altınbaşak!

Böbreklerin dostu altınbaşak!

Hekimzade Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muammer Yıldız, böbrek rahatsızlığının doğal ilacı olan altınbaşak otunu doğal ortamında araştırdı.


Bitki Araştırmacısı Dr. Muammer Yıldız, böbrek rahatsızlığının doğal ilacının altınbaşak otu (Solidago virgourea) olduğunu söyleyerek bu bitkiyi Hekimzade için doğal ortamında inceledi.

Yapılan bilimsel çalışmalarda böbrek yetmezliği rahatsızlıkları için bazı preperatlar (hazır ilaç) ile birlikte alındığı zaman idrardaki protein kaçağını azalttığı ve gidermeye yardımcı olduğu tespit edilen Latince ismi Solidago virgaurea olan altınbaşak bitkisi Hekimzade Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muammer Yıldız tarafından Hatay’ın Yayladağ bölgesinde incelendi. Bitkiyi doğada inceleyen Dr. Yıldız, altınbaşak otu ile ilgili çok değerli bilgileri paylaştı.

Bitki Araştırmacısı Dr. Muammer Yıldız, “Altınbaşak otunun halk arasında çok yaygın kullanımı alanları var. Eski literatürde bütün kitaplara girebilmiş, şifasını her dönem her bölgede hissettirebilmiş bir bitki. En son yapılan bilimsel çalışmalarda böbrek yetmezliği rahatsızlığı için birkaç preperatla birlikte alındığı zaman idrardaki protein kaçağını azalttığı ve gidermeye yardımcı olduğu tespit edildi. Böbrek hastalarına özellikle böbrek yetmezliğine yakalanmadan önce sıklıkla yaşadıkları protein kaçağını gidermek için kullanılıyor.“ dedi.

Arıların Gözde Bitkisi

Aroması çok güzel olan bu bitkiyi arılar çok seviyor. Arıcılar için çok zengin reçineler içeren bu bitkiyi arıcıların fark etmesi gerekiyor.

HALK ŞEKER HASTALIĞI İÇİN DE KULLANIYOR

Fitoterapist Dr. Muammer Yıldız, altınbaşak otunun halk arasında farklı kullanım amaçları olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: Halk arasındaki kullanımı genellikle şeker hastalığı için. Literatürdeki kullanımı böbrek hastalıkları, bağırsak hastalıkları ve mide sindirim hastalıkları için kullanılıyor. Bu değerli bitki neredeyse Anadolu’nun her bölgesinde yetişiyor. Rutubetli toprağı seviyor. Havadar ortamı, havadar tepeleri çok seven bir bitki.Akdeniz bitki örtüsünde çokça bulunan altınbaşak otu, ne ilaç sanayisi ne de gıda sanayisinde kullanabiliyoruz. Aslında çok kolay tarımı yapılabilecek ve ilaç gıda sanayisine ciddi katkı sağlayabilecek bir bitki.

TOPLADIĞINIZ ORTAMA DİKKAT!

Bitkinin üzerinde bulunan yapışkanımsı madde Arapçada nişeyha ismi ile biliniyor. Nişeyhadenmesinin sebebi kiri üzerine toplayan bitki anlamı taşıyor. Bu bitki doğal ve temiz bir ortamdan toplatılmadıkça kullanımı sakıncalı olan bir bitkidir. Etrafında bulunan tozu, dumanı ve kirleri üzerine çeken yapışkanımsı bir özelliği var.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER