ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:44

Bitkisel ilaçlardaki gizli tehlike

Bitkisel ilaçlardaki gizli tehlike


Türk Eczacılar Birliği (TEB) Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başaran, bazı zayıflama ve cinsel gücü artırıcı bitkisel ilaçlara etkinin artırılması için sentetik maddelerin katıldığını belirterek, "Bitkisel ilaçlarda bu tür katılımlar belirtilmiyor. Dolayısıyla ölümlere varan sonuçlar ortaya çıkabiliyor." dedi.

6. Bölge Samsun Eczacılar Odası’nın koordinatörlüğünde Büyük Samsun Oteli’nde düzenlenen ‘Orta Karadeniz Eczacılar Odaları Sektörel Buluşmasına’ katılan TEB Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başaran, bazı bitkisel ilaçlardaki tehlikelere dikkat çekti.

Toplumda bitkisel ilaçların yan etkisinin olmadığı yönünde yanlış bir algının olduğunu söyleyen Prof. Dr. Başaran, "Bitkisel ilaçlar normal ilaçlar gibi yan etkileri vardır. Bundan en önemlisi bitkisel ilaçlara doğaldır gözü ile bakmamak gerekir. Bitkisel ilacın olumlu etkisi varsa yan etkisinin olacağının da dikkate alınması lazım. Özellikle zayıflamaya katkı sağlayan ve cinsel gücü artırıcı bazı bitkisel ilaçlara, etkinin artırılması için çeşitli sentetik maddeler katabiliyorlar. Bu katılan maddeler üründe belirtilmiyor. Bunun sonucunda bitkisel ilaçların yanlış kullanımı meydana geliyor ve istenmeyen ölümler yaşanabiliyor. Vatandaşlara, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim izni bulunan firmaları tercih etmelerini öneriyorum." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER