ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ocak 2014 Pazar 11:11

Bir yılda 88 kişiye hayat verdiler


Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki ekip, bir yılda 53 böbrek ve 35 karaciğer nakli gerçekleştirerek, 88 kişinin hayata yeniden dönmesini sağladı.
Aydınlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite hastanelerinde iyi bir yerde olduklarını belirterek, bu başarının içerisinde herkesin çok emeği olduğunu vurguladı.
Bir kişinin tek başına başarabileceği bir iş olmadığının altını çizen Aydınlı, "Ekibimizle birçok insanın hayata dönmesine vesile olduk. Yoğun bir yıl geçirdik. Organ nakli merkezimiz için gerçekten önemli bir yıl oldu. 53 böbrek ve 35 karaciğer nakli yaparak, kamu hastanelerinde yine iyi bir noktadayız. Umarım bu yıl da güzel geçer diye düşünüyorum" dedi.
Bütün halka hizmet vermeye çalıştıklarının altını çizen Aydınlı, büyük bir ekiple nakilleri başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini ve hastaların iyileşmesini sağladıklarını söyledi.
Organ nakli için bağışın şart olduğunu anlatan Aydınlı, şunları kaydetti:
"Hayat arayan insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bağışlanan organlar sayesinde 88 kişinin hayata dönmesini sağladık. Geçen yıl itibarıyla organ bağışı yapan, bu kadar insanın hayata dönmesini sağlayan hem canlı bağış yapan hem beyin ölümü gerçekleşen yakınlarından bağış yapan insanlara teşekkür ediyorum. Beyin ölümü gerçekleşen insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. O organlar olmasaydı bu insanlar hayatta olmayacaklardı."
Yapılan nakiller içerisinde ilginç hastaların da olduğuna değinen Aydınlı, "Yurt dışından da hastalarımız vardı. Bu yıl ilk defa laparoskopik yöntemli ameliyatlara başladık. Bölgemizin hastalığı olan 'alveolar ekinokok'tan dolayı oldukça fazla nakil yaptık. Dünyada oldukça fazla ses getiren vakalar oldu. Durumu acil olan vakalara böbrek, karaciğer nakilleri yaptık" diye konuştu.
- "Kadavra verici sayımız çok az"
Geçen yıl 70 nakil yaptıklarını anımsatan Aydınlı, "Bu yıl 88'e çıktık. Umarım bunun da üzerine çıkarız. Hem iyi bir şekilde çıkmış oluruz. Çünkü gerçekten çok fazla sayıda nakil bekleyen insan var hem karaciğerde hem de böbrekte. Bunlara faydalı oluruz. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde nakil sayılarının artırılması gerekiyor. Kadavradan nakillerin artırılması gerekiyor. Bu yönde insanların bize destek olması lazım. Biz canlı nakillerde hem karaciğer hem böbrekte çok ileri düzeyde işlemler yapmaktayız."
Böbrek hastasının nakil olacağını bildiğini ancak karaciğer hastasının nakli olacağını bilmediğini dile getiren Aydınlı, "Bu hastalar bizlerle bağlantılı olsun, takip listemizde olsunlar ki bir ümit ışığı kendileri için belirsin" şeklinde konuştu.
Organ bağış sayısının son yıllarda arttığını ancak yeterli düzeyde olmadığına dikkati çeken Aydınlı, "Ülkemizde ne yazık ki canlı vericiden daha fazla bağış var. Kadavra verici sayımız çok az. Bağış senetlerini bu yıl oldukça fazla yaptılar. Bu konuda Türkiye sıralamasında Erzurum 50. sıralardan 25. sıralara kadar yükseldi" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER