ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 23:27

Beni olanlar mutlaka okuyun!

Beni olanlar mutlaka okuyun!

Eğer beniniz asimetrik bir görüntüyü sahipse hemen bir doktora başvurun....


Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melih Akyol, çok fazla beni bulunan kişilerin deri tümörüne yakalanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Peki hangi benler tehlikeli? Vücudunuzdaki benlerin riskli olup olmadığını nasıl anlarsınız? Profesör bunun yolunu da gösterdi.

Her insanın vücudundaki benleri düzenli olarak kontrol etmesi gerektiğini dile getiren Akyol, çoğunlukla deri renginde, deri yüzeyinde, küçük, saplı görünümde olan ve halk arasında "et beni" olarak isimlendirilen tümörlerin zararsız olduğunu, bunların çok basit bir cerrahi müdahaleyle ortadan kaldırılabileceğini ancak her benin bu kadar masum olmadığını kaydetti.

BU DURUMLAR TEHLİKELİ

Akyol, özellikle benlerin şeklinin bazı ipuçları verdiğine dikkati çekerek, şu noktalara dikkat çekti;
*Ben asimetrik bir görüntü arz ediyorsa kötüye işaret demektir.
*Yine benin kenarları kıvrıntılı veya düzensiz görünümdeyse olumsuz bir durum söz konusudur.
*Benin rengi homojense yani sadece tek renk hakimiyeti varsa sorun olmayabilir ama kahverengi, siyah, kırmızı gibi birden fazla renk oluşmaya başlamışsa risk yüksek.
*Benin büyüklüğü de 6 milimetrenin üzerindeyse tümör gelişimi açısından riskli benler olarak düşünülmelidir.

GÜNEŞ BENLERİ DEĞİŞTİRİYOR

Prof. Dr. Melih Akyol, vücutta giysilerin kapatmadığı bölgelerdeki benlerin güneş ışığından korunması gerektiğini, uzun süre güneş ışığına maruz kalan benlerde olumsuz yönde değişim gösterme riskinin artacağını söyledi.

Bazı ailelerde benlerin genetik olarak kanser geliştirmeye yatkın olduğuna da dikkati çeken Akyol, böyle genetik yatkınlığı bulunan aile fertlerinde "atipik" benlerden, "melanom" adı verilen kanser gelişme riskinin yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER