SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2014 Cuma 15:31

Bebekleri tatlılığı yüzünden neden öper ve ısırırız?

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/bebekleri-tatliligi-yuzunden-neden-oper-ve-1492734-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/bebekleri-tatliligi-yuzunden-neden-oper-ve-1492734-622x360.jpg
Bebekleri tatlılığı yüzünden neden öper ve ısırırız?

Yaptığımız bu hareketlerin bilimsel adı bile var.


Genellikle tatlılığından dolayı kendinizin veya tanıdıklarınızın bebeklerinin yanaklarını sıkar, öper hatta ısırırız. Bebeklerin canını acıtmadan bunları yapıyorsanız endişelenmeyin çünkü bu normal!

Yaptığımız bu hareketlerin bilimsel adı bile var. Ancak psikolojik bir açıklamaya sahipler. Tatlı saldırganlık olarak bilinen ve bilimsel adı 'dimorfus anlatım' olan bu davranış, Yale Üniversitesi bilim insanlarına göre kişinin duygu kontrolünde kullandığı çok önemli bir mekanizma.

1418326944_img20141211214541.jpg

Bu konuda araştırma yürüten ekibin başındaki isim Oriana Aragon, bu duruma şöyle açıklama getiriyor: "Duygulanım şeklimizi birçok şekilde düzenleyebiliyoruz. Bazen karşılaştığımız durumu yeniden düşünmeyi seçiyoruz fakat diğer zamanlarda, duygusal isteklerimize boyun eğip karşımızdaki durumu zorlamayı deniyoruz. Öyle durumlar var ki, bu anlarda sırf herhangi bir duyguya sahip olmamak için içerisinde bulunduğumuz durumdan kaçıyoruz ve kendimizi bu durumla özdeşleştirmemeyi seçiyoruz. Psikoloji biliminin yeni keşfettiği bir şey bu ve bu keşif ile, zaman zaman hissettiğimiz duygunun tam tersi duygulara sahipmişiz gibi davranmamız da açıklanabiliyor. Özetle, sırf kendimizi bazı durumlardan uzaklaştırıp nötr konuma döndürmek için hissettiğimiz şeylerin tam tersi istikamette davranışlar ortaya koyuyoruz."

Sevimli bebeklerin yüzlerini ısırmak istiyorsunuz çünkü, bebeğinizin tatlılığına dayanamıyorsunuz; içinizde beliren bu ısırma dürtüsü beyninizin karşınızdaki 'tatlılık' nedeniyle ortaya koyduğu ilginç bir yöntem. Yani korkmayın, eğer içinizde bebeğinizi ısırmak gibi bir dürtü beliriyorsa, bunu bebeğinize zarar vermeden yapabilirsiniz.KAYNAK : Bebekleri tatlılığı yüzünden neden öper ve ısırırız?

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

"Obezite salgın haline geldi"

SONRAKİ HABER

Tüp bebekte bilinmeyenler

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.