ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2014 Cuma 11:12

Bayramda Baklavayı Ayran İle Tüketin

Bayramda Baklavayı Ayran İle Tüketin

Diyetisyeni Duygu Deniz, kilo problemi olanlara bayramda tüketecekleri baklavanın yanında ayran içmelerini önerdi.


Diyetisyeni Duygu Deniz, bayramda tatlı tüketimi ile ilgili uyarılarda bulundu. Uzun süren bir açlık döneminden sonra, gelenek olduğu üzere fazla tatlı tüketiminin, çok kısa sürede kilo alımına neden olacağını belirten Diyetisyen Duygu Deniz, günde en fazla 1 porsiyon tatlı tüketilmesini önerdi.

Diyetisyen Duygu Deniz, 'Bayramda tatlı tüketimi mutlaka oluyor. Baklavadan ve şerbetli tatlıdan kastımız, un, şeker ve yağdır. Bu da en tehlikeli olanı ve en fazla kilo yapıcı olanıdır. O nedenle tatlı tüketecek olan kişiler, günde en fazla 1 porsiyon, erkek veya metabolizması hızlı olanlar da iki porsiyon tüketebilirler.' diye konuştu.

"Şeker Hastaları Dikkat !"

Şeker hastalarının kesinlikle tatlıdan uzak durması gerektiğini belirten Diyetisyen Duygu Deniz, bayramda tatlı tüketiminin kan şekerinin hızla yükselmesini ve vücuda alınan şekerin yağa dönüştüğünü söyledi.

Bu şekilde kilo alımını önlemek için, tatlının yanında proteinli bir gıda tüketilmesi gerektiğini kaydeden Diyetisyen Duygu Deniz, 'Tatlının yanında proteinli bir gıda aldığımızda şeker, hem kanımıza daha yavaş karışacak hem de hemen yağa dönüşmeyecektir. Proteinli gıdalar, 1 top dondurma, sevenler için 1 bardak ayran olabilir. Kilo problemi olmayanlar veya metabolizması hızlı olanlar da kaymağı tercih edebilir. Kilo problemi varsa da ayranı tercih etmeli.' ifadelerini kullandı

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER