ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 02:06

Baş ağrısını tetikleyen nedenler

Baş ağrısını tetikleyen nedenler

Kaç günde bir ‘başım ağrıyor’ dediğinizi hatırlıyor musunuz? Peki baş ağrınızın nedenini?


Farkında olmadan yaptığınız bazı alışkanlıklar, yedikleriniz, kimi zamansa çevresel faktörler başınızın ağrımasına neden oluyor.

İşte baş ağrınızı tetikleyen 9 neden!

Stres: Migren de dahil olmak üzere, baş ağrılarının yüzde 80 nedeni stresten kaynaklanıyor. Stres sebebiyle kasılmanızdan oluşan baş ağrısına karşı masaj uygulamak ağrıyı etkili şekilde hafifletiyor.

Susuzluk: Vücudun susuz kalması baş ağrısına neden oluyor. Yeterli su içmeyen çocuklarda bile baş ağrısı görülebiliyor. 

Teknoloji: Bilgisayara uzun süre bakmak beyindeki kan damarlarını etkileyebilir. Bu nedenle, baş ağrısının nedenlerinden biri de uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklanıyor. Bilgisayarınıza mutlaka bir ekran koruyucu alın ve her saatte bir gözlerinizi dinlendirmeyi unutmayın.

Kokular: Yalnızca kötü kokular değil, parfüm, çiçek, temizlik ürünleri, mum gibi gibi güçlü kokular da siz farkında olmadan baş ağrısına yol açabilir.

Az uyku: Uykusuzluk beyindeki kan damarlarının şişmesine neden oluyor. Düzenli ve sağlıklı uyku baş ağrısı riskini azaltıyor.

Hormonal etkiler: Hamilelik, regl, menopoz gibi dönemlerde kadınlarda baş ağrısı ortaya çıkabiliyor.

Parlak ışık: Florasan ışık, spotlar, bilgisayardan gelen ışık, yani her türlü parlak ışık sinirlerinizi etkileyerek baş ağrısına sebep olabilir. Daha yumuşak ışık kullanmaya özen gösterin. 

Baş ağrısına neden olan yiyecekler: Nitrat içeren salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler, süt ürünleri gibi fermente ürünler, salamura ürünler, soya sosu gibi besinler, çikolata gibi aminoasit içeren yiyecekler

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER