ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2014 Perşembe 14:22

Baş ağrısı olanlar dikkat!

Baş ağrısını hafife almayın

Baş ağrısı, bulantı kusma, bulanık görme ve yürümede dengesizlik gibi belirtilerin beyin tümörüne işaret ediyor.


Günlük yaşam sırasında bazen önemsenmeyen baş ağrısı, bulantı kusma, bulanık görme ve yürümede dengesizlik gibi belirtilerin beyin tümörüne işaret edebileceği belirtildi.

    Medline Adana Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fuat Torun, beyindeki normal hücrelerin anormalleşerek büyümesi sonucunda kötü huylu ve iyi huylu olarak kitleleşen yapıların beyin tümörleri olarak nitelendirildiğini belirtti. Doç. Dr. Torun, "Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebilir. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların bir kısmında kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabilir. Meydana gelen kitle kafatası iç basıncının artmasına sebep olarak beyin üzerine baskı yapmaya başlar ve birtakım olumsuz belirtiler gösterir. Beyin tümörlerinin erken teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir." dedi.

    Ciddi anlamda baş ağrısı, bulantı kusma, görme bozukluğu ve konuşmada bozukluk, tek taraflı ekstremiterde güçsüzlük varsa mutlaka bir hekime danışılması gerektiğini söyleyen Torun, “Kafa kapalı bir kutudur. Kafanın içerisinde belirli bir hacim vardır. Kafa içi basıncı arttığında şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, tümörün yerine göre kuvvet ve duyu kayıpları hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtilere sahip kişiler mutlaka bir hekime danışmalıdır." diye konuştu.

    "KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER TEKRAR EDEBİLİR"

    İyi huylu tümörler yavaş üreme hızına sahipken kötü huylu tümörlerin çok hızlı ürediğini ifade eden Torun, "İyi huylu tümörler beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. Ancak tümör iyi huylu da olsa beyinde hayati önem taşıyan, hassas bölgelere yerleşmişse cerrahi eksizyon zor olabilir. Kötü huylu tümörler parmaksı çıkıntılar şeklinde büyüme gösterebilir. Mikroskopik cerrahi de tümörün hepsi çıkartılabilse dahi sonraki dönemde nüks etme oranları yüksektir." ifadelerini kullandı.

    "CEP TELEFONLARI ÇOCUKLARDAN UZAK TUTULMALI"

    Beyin tümörlerinin son 4-5 yılda belirgin bir artış gösterdiğine dikkat çeken Torun, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye’de artış gösteren ana kanserler nedir diye bakacak olursak, ilk sırada sigara ile ilişkili olan kanserler geliyor. İkinci sırada ise beyin tümörlerindeki artış göze çarpıyor. Bilimsel araştırmalar henüz kanserle cep telefonları arasında çok yakın bir ilişki gösterememiştir. Ancak sonuçta cep telefonuna bağlı güçlü bir elektromanyetik alan oluşuyor bu yüzden özellikle de çocuklarımızı kesinlikle cep telefonlarından uzak tutmalıyız."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER