ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 16:11

Baldıran otu can aldı

Baldıran otu can aldı

Aman dikkat! Maydanoza çok benziyor! Baldıran otundan yiyen 5 çocuktan 1'i hayatını kaybetti.


Geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "gerekirse baldıran zehri de içe içe bu çabayı göstereceğiz." dediği baldıran otu can aldı.

Amasya'da maydanoza benzediği için yedikleri baldıran otundan zehirlendikleri öne sürülen 5 çocuktan 1'i hayatını kaybetti. Merkeze bağlı Albayrak köyünde, geçtiğimiz pazar günü evlerinin önünde buldukları baldıran otunu yedikten bir süre sonra rahatsızlandıkları belirtilen Vural Şimşek, Emce Can (4) ve Sedef Bakır (8) ile Zeynep (4) ve Savaş Şengül (7) Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Çocuklardan Emre Can Bakır, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Durumu ağır olan Zeynep Şengül, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Tedavisi tamamlanan diğer çocukların durumunun iyi olduğu öğrenildi. Köy sakinlerinden Nürüvet Karaca, “Pazar günü köyümüzde 5 çocuk baldıran otu yemişler. Çocuklar belli bir süre sonra rahatsızlandı. 5 çocuğu Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırdık. Zeynep'i Samsun'a sevk ettiler. Emre Can hayatını kaybetti. Bugün toprağa verdik. Diğer 3 çocuk da tedavilerinin ardından köyümüze geldiler” diye konuştu.

PEKİ, BALDIRAN OTU GERÇEKTEN ZEHİRLER Mİ?

Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy, baldıran otu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Baldıran, maydanozgiller familyasından olan ve nemli yerlerde yetişen bazı zehirli bitkilerin ortak adıdır. Baldıran maydanoz ile çokça karıştırılan bir bitkidir.

Baldıran uygun oran kullanılmadığında yarar yerine zarar verebilmektedir Bu bitkinin yaprakları maydanoza benzediği için çoğunlukla maydanoz sanılıp yenilerek zehirlenmeye neden olmaktadır. Öldürücü miktar insanlarda 6 gr yaprağın tüketilmesi kadardır. Baldıran haricinde diğer birçok bitkinin de kendilerine özel birçok yararı vardır. Fakat bitkiler yanlış miktarlarda kullanıldığında zehirleyici etkilerinin yanında organlara da zarar verebilmektedir. Bu sebeple bitkiler kulaktan dolma bilgilerle kullanılmamalı, araştırılmalı ve alternatif tıp uzmanları, diyetisyenler, eczacılar ve doktorların kontrolünde kullanılmalıdır.

"SOCRATES'İ ÖLDÜREN BİTKİ"

Yaprak yapısıyla maydanozu andıran baldıran otunun zehirli olduğu ve çok az miktarda bile yenilmesi halinde öldürücü olabildiği bildirildi. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Önen, “Socrates'in öldürüldüğü bir bitki. Socrates'e baldıran şerbeti sunuluyor. Bu şerbet ölümüne neden oluyor. İnsanlarda zehirlenmelere neden oluyor” dedi.

"BALDIRAN'IN BİR İKİ YAPRAĞININ YENMESİ BİLE ÖLÜME NEDEN OLABİLİR"

Prof. Dr. Hüseyin Önen, baldıran otunun iki yaprağının bile yenmesinin ölüme neden olabildiğini vurguladı.

Otun, tüm dünyada bilindiğini dile getiren Önen, şunları kaydetti:
“Sadece insanlarda değil hayvanlarda da sorun oluşturan bitki. Eğer bunu yiyen bir inekse yavru atabilir, buzağı ise ölebilir. Zehirli bir bitki. Ölümler çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinler bunu bilir, çocuklar bilmeyebilir. Bunu yiyen birisinin en kısa sürede hastaneye gitmesi gerekiyor. Hastaneye giderken mutlaka yedikleri bitkiyi de yanlarında götürsünler. Doktorlar bizi arıyorlar biz de kendilerine bilgiler veriyoruz. Baldıran otundan zehirlenerek ölenler geçmişte de olan bir şey. Basın yayın organları gündeme getirdiğinde bunun farkına varıyoruz.”

BAŞBAKAN BALDIRAN ZEHRİ İÇERİM DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan, Siirt'te yaptığı konuşma sırasında: "Bizler bu çözüm sürecine bedeli ne olursa olsun, gerekirse baldıran zehri de içe içe bu çabayı göstereceğiz." demişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER