ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 16:30

''Bakanlık adıyla sigara bırakma ürünü satanlara kanmayın''


Sağlık Bakanlığı, bakanlığın adını kullanıp sigara bırakmak isteyenlere ilaç ve bitkisel ürün satmak isteyenlere karşı mücadele başlattı.
     Bu tür dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulunan Bakanlığın, ilaç ya da bitkisel ürün şeklinde sigara bırakma desteği satmadığı, bu amaçla arayanlara inanılmaması istendi.
     AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkililerinden aldığı bilgiye göre bakanlığın Alo 171 Sigara Bırakma Hattı'na arayanlar ilk olarak çağrı karşılayıcılar tarafından değerlendiriliyor. Arayan kişinin bağımlılık durumu tespit edildikten sonra iki yoldan biri izleniyor.
     Hafif içicilere sigarayı bırakmak için izlemesi gereken yolla ilgili bilgi veriliyor ve tedavi planlaması yapılıyor.
     Arayan ağır içici ise en yakın sigarayı bırakma polikliniğine yönlendiriliyor. Profesyonel yardım almak isteyen hafif içiciler de böyle bir talepte bulunursa yine sigarayı bırakma polikliniğine yönlendiriliyor.
     Polikliniğe yönlendirilmeden tedavi planlaması yapılan kişiler 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 1. yılın sonunda aranıp kontrol ediliyor. Bu kişilere sigarayı bırakıp bırakmadığı soruluyor, bıraktılarsa tebrik ediliyor ve mücadeleden vazgeçmemeleri için önerilerde bulunuluyor.
     Bakanlık yetkilileri, hattı arayanların bu periyotlar dışında kesinlikle aranmadığını ve herhangi bir ürün satışı için öneride bulunulmasının söz konusu olmadığını vurguladı.
     Sağlık Bakanlığı'nın hiç bir sigarayı bırakma ürünü ya da ilacının satışını yapmadığını ifade eden yetkililer, ''Bakanlığımızın adını kullanarak sigarayı bırakma isteyenlere yardım öneren ya da ürün satmak isteyenlerle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Halkımız bu kişilere kesinlikle inanmasın. Zaten Türkiye'de ruhsatlı bitkisel sigarayı bırakma ürünü yok'' diye konuştu.
    
     -171'den yardım isteyenlerin arandığı iddiası-
    
     Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ''171 sigarayı bırakma hattından destek isteyenlerin, kısa bir süre sonra bazı kişilerce arandığı ve sigarayı bırakma ürünü satılmak istendiği'' iddialarıyla ilgili de, şu bilgileri aktardı:
     ''Bizi arayanların bilgisinin çıkar amaçlı başkalarına verildiği iddiası doğru değil. Bu konuyu araştırdık. Bakanlığın adı kullanarak arananların çoğunun 171'i aramadığı, hatta sigara bile içmediğini tespit ettik. Ama yine de Alo 171 hattını arayanların gizliliğin korunması için çağrı karşılayıcıların sigara bırakmak için yardım isteyenlerin telefon numarasını görmesi engellendi. Bu hattı arayanlara daha sonra tekrar dönülmesi gerekiyorsa bunu çağrı karşılayıcılar değil, bunu bakanlığımızın sağlık personeli yapıyor. Bu bilgiler sadece belirli kişiler tarafından görülebildiği için istismar edilmesi mümkün değil.''
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER